2007 Class 1A Bracket

     
 

Bracket Facts
1. "Host" teams are shown in BOLD ITALICS.
2. Region winners and runners-up are "host" teams in the first round.
3. In the second, quarter-final and semi-final rounds, the team that traveled more times during the preceding
    round(s) will be the "host" team. If travel (number of times) in the previous round(s) is the same, the team
    on the top of the bracket will be the "host" team.
4. When teams from the same region meet, the highest seeded team in the final region standings will be the
    "host" team.
5. Number 1 region seeds will not match up until the quarter-final round.
6. Number 1 and 2 seeds from same region will not match up until semi-final round

     
 
  •  

NORTHEAST REGIONAL (Girls)

At Jacksonville State University

Semi-Finals

Finals

To Final 48

 

 

 

 

2/19

Hewitt-Trussville  52

      Mountain Brook  57

 

 9 am

 Mountain Brook  56

 

 

CLASS 6A

Feb. 22, 9 am

Clay-Chalkville 

 2/19

Clay-Chalkville  66

 Clay-Chalkville  75

6A-NE Qualifier

12 noon

Hoover  55

 

 

 

 

 

 

2/19

 Spring Garden 72

 Spring Garden 60

 

  3 pm

 Ragland  42

.

 

CLASS 1A

Feb. 22, 12;20 pm

Spring Garden 

2/19

 Gaston 57

 Gaston  46

1A-NE Qualifier

6 pm

 Jacksonville Christian  41

 

 

 

 

 

 

2/20

 J.O. Johnson  34

 Talladega  59

 

9 am

 Talledega  64           

 

 

CLASS 5A

Feb. 22, 3:40 pm

Talladega 

2/20

 Scottsboro  58

 Scottsboro  41

5A-NE Qualifier

12 noon

 Anniston  46

 

 

 

 

 

 

2/20

 Piedmont  63

 Piedmont  43

 

3 pm

 Ohatchee  48

 

 

CLASS 2A

Feb. 22, 7 pm

Ider

2/20

 Ider  68

 Ider  59

2A-NE Qualifier

6 pm

 Woodland  57

 

 

 

 

 

 

2/21

 Crossville  63

 Crossville  64

 

9 am

 Hokes Bluff  58

 

 

CLASS 3A

Feb. 23 9 am

Crossville

2/21

 Geraldine  50

 Glencoe  53

3A-NE Qualifier

12 noon

 Glencoe  56

 

 

 

 

 

 

2/21

 Boaz  52

 Boaz  45

 

3 pm

 Jacksonville  24

 

 

CLASS 4A

Feb. 23, 12:20 pm

DAR 

2/21

DAR  52

 DAR  58

             4A-NE Qualifier

6 pm

Locust Fork  46