Mode: Show Control Panel? Maximize 

2017 Boys Class 1A-3A Tennis

     
1A-3A Boys No. 1 Singles
                 

1 Donoho School

Cooper Montgomery

               
                 
   Donoho School
           
2 Bye
               
                   
               

3 Covenant Christian

Elijah Wade

     Donoho School
       
       6-1,6-0          
   Pleasent Valley
           

4 Pleasant Valley

Caleb Kirk

 6-2,6-3              
             Montgomery Academy
   
           James Torbert
   

5 Shoals Christian

Wil McKelvey

         6-0,6-0      
                 
   St. Bernard
           

6 St. Bernard

Duy Nguyen

 6-4,6-1              
                   
               

7 Montgomery Academy

James Torbert

     Montgomery Academy
       
       6-0,6-0          
   Montgomery Academy
         

8 Lexington

Dustin Smith

 6-0,6-0              
                 Montgomery Academy
             

 James Torbert

9 Bayside Academy

Matthew Mitchell

            Champion
             

 6-2, 6-2

 
   Houston Academy
           

10 Houston Academy

Braden Read

 6-2,6-2              
                   
               

11 Altamont School

Spencer Skidmore

     Houston Academy
       
       6-4,6-3          
   Altamont            

12 T.R. Miller

Sam Terry

 6-0,6-0              
             Houston Academy
   
           Braden Read
   

13 American Christian Academy

Tanner Hearing

         6-1, 6-2
   
                 
   American Christian Academy
           

14 Sylvania School

Jerod Sharp

 1-6,6-3,6-3              
                   
               

15 Westbrook Christian

Alex Cochran

    Westbrook Christian        
                 
   Westbrook Christian
           
16 Bye
               
                   

     
1A-3A Boys No. 2 Singles
                 

1 Montgomery Academy

Camp Spain

               
                 
   Montgomery Academy
           
2 Bye
               
                   
               

3 Covenant Christian

Cade Tverberg

     Montgomery Academy
       
      6-0,6-1
         
   Pleasent Valley
           

4 Pleasant Valley

Dakota Herron

 5-7,6-1,6-4              
             Altamont School
   
           Chris Mines
   

5 Bayside Academy

Steve Chen

         6-0,6-1      
                 
   American Academy
           

6 American Christian Academy

Clark Thompson

 6-2,6-2              
                   
               
7 Bye
     Altamont School
       
       6-0,6-1          
 

 

Altamont School

         

8 Altamont School

Chris Mines

               
                 Altamont
             

 Chris Mines

9 Bye
             Champion
             

 6-1, 6-1

 
   Sylvania            

10 Sylvania School

Jarred Higgins

               
                   
               

11 Houston Academy

Collin Dorner

     Houston Academy
       
       6-4,6-1          
   Houston Academy
           

12 Donoho School

David Hudson

 6-3,4-6,7-6              
             Houston Academy
   
           Collin Dorner
   

13 T.R. Miller

Nash Diercks

         4-6, 6-3, 6-2
   
                 
   St. Bernard
           

14 St. Bernard

Jalen Lee

 6-7,6-4,6-1              
                   
               
15 Bye
     Lexington
       
                 
   Lexington
           

16 Lexington

Noah Carlock

               
                   

     
1A-3A Boys No. 3 Singles
                 

1 St. Bernard

Chanh Pham

               
                 
   St. Bernard
           
2 Bye
               
                   
               

3 Pleasant Valley

Trent Findley

     St. Bernard
       
       6-1,6-3          
   Pleasent Valley
           

4 Lexington

Bert White

               
             Montgomery Academy
   
           Willaim Robertson
   

5 Montgomery Academy

William Robertson

         6-3,6-1      
                 
   Montgomery Academy
           

6 T.R. Miller

Garrett Cave

 6-1,6-0              
                   
               
7 Bye
     Montgomery Academy
       
       6-2,6-0          
   Covenant Christian
         

8 Covenant Christian

Tom Cozart

               
                 Altamont
             

 Arjun Lakhanpal

9 Bye
             Champion
             

 6-0, 6-1

 
   Donoho            

10 Donoho School

Jake Walker

               
                   
               

11 Sylvania School

Alex Ivey

     Altamont School
       
       6-1,6-0          
   Altamont School
           

12 Altamont School

Arjun Lakhanpal

 6-0,6-0              
             Altamont School
   
           Arjun Lakhanpal
   

13 American Christain Academy

Cade Hoggle

         6-0, 6-1
   
                 
   Houston Academy
           

14 Houston Academy

Will Tucker

 6-4,6-3              
                   
               
15 Bye
     Houston Academy
       
       6-2,6-2          
   Bayside            

16 Bayside Academy

Conner Hollingsworth

               
                   

     
1A-3A Boys No. 4 Singles

                 

1 Donoho School

Norwood Hodges

               
                 
   Donoho School
           
2 Bye
               
                   
               

3 Covenant Christian

Jake Buchanan

     Sylvania School
       
       4-6,7-6,6-2          
   Sylvania School
           

4 Sylvania School

Josh Tinker

 6-0,6-4              
             Bayside Academy
   
           Ty Kannegieter
   

5 Bayside Academy

Ty Kannegieter

         6-1, 6-4
     
                 
   Bayside Academy
           

6 Pleasant Valley

Dawson Meadows

 6-1,6-0              
                   
       Bayside Academy
       
7 Bye
             
       6-1,6-0          
   Lexington          

8 Lexington

Jacob Wells

               
                 Houston Academy
             

 Trey Cravin

9 Bye
             Champion
             

 6-0, 6-1

 
   St. Bernard
           

10 St. Bernard

Sam Chiodo

               
                   
               

11 Montgomery Academy

Will Peeples

     Altamont        
       6-0,6-1          
   Altamont School
           

12 Altamont School

Arjun Guru

 6-0,6-0              
             Houston Academy
   
           Trey Craven
   

13 American Christian Academy

Brexton Taft

         6-2, 6-1
   
                 
   T.R. Miller
           

14 T.R. Miller

Chris Guthrie

 6-7,6-4,6-3              
                   
               
15 Bye
     Houston Academy
       
       6-0,6-0          
   Houston Academy
           

16 Houston Academy

Trey Craven

               
                   


 

     
1A-3A Boys No. 5 Singles

                 

1 Altamont School

Sameer Sultan

               
                 
   Altamont            
2 Bye
               
                   
               

3 St. Bernard

David Kim

     Montgomery Academy
       
       6-2,6-3          
   Montgomery Academy
           

4 Montgomery Academy

Dallon Wallis

 6-1,6-0              
                 
         

 Montgomery Academy

 Dallon Wallis

   

5 Donoho School

Harrison Han

         7-5,6-0      
                 
   Donoho            

6 American Christian Academy

Caleb Burdette

 7-5,6-4              
                   
               
7 Bye
     Houston Academy
       
                 
   Houston Academy
         

8 Houston Academy

Nicholas Ruddock

               
                 Montgomery Academy
             

 Dallon Wallis

9 Bye
             Champion
             

 6-0, 6-0

 
   Sylvania School
           

10 Sylvania School

Kenyon Stover

               
                   
               

11 Covenant Christian

Noah Coan

     T.R. Miller
       
       6-3,5-7,6-1          
   T.R. Miller
           

12 T.R. Miller

Matthew Bishop

 6-1,6-1              
             T.R. Miller
   
           Matthew Bishop
   

13 Bayside Academy

Henry Dowhan

         6-3, 6-1
   
                 
   Bayside Academy
           

14 Pleasant Valley

Reed Fulmer

               
                   
               
15 Bye
     Bayside Academy
       
       7-6,6-7,6-4          
   Lexington            

16 Lexington

Wilton-Mark Pettus

               
                   


 

     
1A-3A Boys No. 6 Singles

                 

1 Altamont School

Mac Lidikay

               
                 
   Altamont School
           
2 Bye
               
                   
               

3 Pleasant Valley

Dakota Parr

     Altamont        
       6-0,6-0          
   Lexington
           

4 Lexington

Weston Davis

 6-2,6-2              
             Altamont    
           Mac Lidikay
   

5 Houston Academy

Andrew Ayodeji

         5-7, 6-4, 6-1
     
                 
   Houston Academy
           

6 American Christian Academy

Tyler Hearing

 6-2,6-0              
                   
               
7 Bye
     Houston Academy
       
       6-4,6-2          
   Donoho          

8 Donoho School

Grey Hanley

               
                 Montgomery Academy
             

 Hamilton Chapman

9 Bye
             Champion
             

 6-4, 6-4

 
   Covenant Christian
           

10 Covenant Christain

Mac Booth

               
                   
               

11 Montgomery Academy

Hamilton Chapman

 

 

   Montgomery Academy
       
       6-0,6-0          
   Montgomery Academy
           

12 St. Bernard

William Tang

 6-0,6-0              
                 
         

 Montgomery Academy

 Hamilton Chapman

   

13 Bayside Academy

Arsheya Maghsoud

         6-0,6-0    
                 
   Sylvania
           

14 Sylviania

Mason Sanders

 6-4,6-3              
                   
               
15 Bye
     Sylvania        
       6-4,6-4          
   T.R. Miller
           

16 T.R. Miller

Noah Winton

               
                   


 

     
1A-3A Boys No. 1 Doubles

                 

1 Bayside Academy

Matthew Mitchell-Steve Chen

               
                 
   Bayside Academy
           
2 Bye
               
                   
               

3 T.R. Miller

Sam Terry-Nash Diercks

     Bayside Academy
       
       6-2, 6-2
         
   T.R. Miller
           

4 Covenant Christian

Elijah Wade-Cade Tverberg

 6-2, 6-3
             
             Altamont School
   
           Spencer Skidmore-Sameer Sultan
   

5 Westbrook Christian

Alex Cochran-Hunter Benefield

         6-3, 6-1
     
                 
   Westbrook Christian
           

6 Pleasant Valley

Caleb Kirk-Dakota Herron

 6-2, 6-0
             
                   
               

7 Altamont School

Spencer Skidmore-Sameer Sultan

     Altamont School
       
     
 6-0, 6-3
         
   Altamont School
         
8 Bye
               
                 Montgomery Academy
             

 James Torbert-William Robertson

9 Donoho School

Cooper Montgomery-David Hudson

             Champion
             

 Walk Over

 
   Donoho            

10 Syvania School

Jerod Sharp-Jarred Higgins

 6-3, 6-4
             
                   
               

11 Lexington

Dustin Smith-Noah Carlock

     Houston Academy
       
       6-1, 6-1
         
   Houston Academy
           

12 Houston Academy

Braden Read-Collin Dorner

 6-0, 6-0
             
             Montgomery Academy
   
           James Torbert-William Robertson
   

13 St. Bernard

Duy Nguyen-Jaylen Lee

         6-0, 2-6, 6-3
   
                 
   American Christian Academy
           

14 American Christian Academy

Tanner Hearing-Clark Thompson

 6-0, 6-4
             
                   
               

15 Mongtomery Academy

James Torbert-William Robertson

     Montgomery Academy
       
     
 6-1, 6-2
         
   Montgomery Academy
           
16 Bye
               
                   


 

     
1A-3A Boys No. 2 Doubles

                 

1 Lexington

Bert White-Jacob Wells

               
                 
   Lexington            
2  Bye
               
                   
               

3 Coventant Christian

Tom Cozart-Jake Buchanan

     American Christian Academy
       
       6-2, 6-4
         
   American Christian Academy
           

4 American Christian Academy

Cade Hoggle-Caleb Burdette

 6-2, 6-0
             
             American Christian Academy
   
           Cade Hoggle-Caleb Burdette
   

5 Bayside Academy

Conner Hollingsworth-Ty Kannegieter

         6-3, 6-1
     
                 
   Bayside Academy
           

6 Montgomery Academy

Camp Spain-Will Peeples

 6-3, 4-6, 6-4
             
                   
               
7 Bye
     Sylvania        
       7-6, 7-5
         
   Sylvania          

8 Sylvania School

Alex Ivey-Josh Tinker

               
                 Altamont School
             

 Chris Mines-Arjun Guru

9 Bye
             Champion
             

 6-1, 6-1

 
   Altamont School
           

10 Altamont School

Chris Mines-Arjun Guru

               
                   
               

11 St. Bernard

Chanh Pham-Sam Chiodo

     Altamont School
       
       7-5, 1-6, 6-2
         
   Houston Academy
           

12 Houston Academy

Will Tucker-Trey Craven

 6-1, 6-1
             
             Altamont School
   
           Chris Mines-Arjun Guru
   

13 T.R. Miller

Garrett Cave-Chris Guthrie

         6-0, 6-1
   
                 
   T.R. Miller
           

14 Pleasant Valley

Dawson Meadows-Trent Findley

 6-3, 7-5
             
                   
               
15 Bye
     Dononoho School
       
       6-1, 6-1
         
   Donoho School
           

16 Donoho School

Jake Walker-Norwood Hodges

               
                   


 

     
1A-3A Boys No. 3 Doubles

                 

1 Altamont School

Mac Lidikay-Arjun Lakhanpal

               
                 
   Altamont School
           
2 Bye
               
                   
               

3 St. Bernard

David Kim-William Tang

     Altamont School
       
       6-0, 6-0
         
   St. Bernard
           

4 Covenant Christian

Noah Coan-Mac Booth

 6-2, 6-2
             
             Altamont School
   
           Mac Lidikay-Arjun Lakhanpal
   

5 Lexington

Wilton-Mark Pettus-Weston Davis

         6-0, 6-0
     
                 
   Bayside Academy
           

6 Bayside Academy

Henry Dowhan-Arsheya Maghsoud

 7-5, 6-4
             
                   
               
7 Bye
     T.R. Miller
       
       6-0, 6-2
         
   T.R. Miller
         

8 T.R. Miller

Matthew Bishop-Clay Lang

               
                 Altamont School
             

 Mac Lidikay-Arjun Lakhanpal

9 Bye
             Champion
             

 6-2, 6-0

 
   Donoho School
           

10 Donoho School

Harrison Han-Gray Hanley

               
                   
               

11 Houston Academy

Nicholas Ruddock-Andrew Ayodeji

     Houston Academy
       
       6-0, 6-1
         
   Houston Academy
           

12 Sylvania School

Mason Sanders-Jordan Johnson

 6-4, 6-2
             
             Montgomery Academy
   
           Dallon Wallis-Hamilton Chapman
   

13 Pleasant Valley

Reed Fulmer-Dakota Parr

         6-4, 7-6
   
                 
   American Christian Academy
           

14 American Christian Academy

Brexton Taft-Tyler Hearing

 6-3, 6-2
             
                   
               
15 Bye
     Montgomery Academy
       
       6-1, 6-1
         
   Montgomery Academy
           

16 Montgomery Academy

Dallon Wallis-Hamilton Chapman

               
                   

     
CustomSurvey
There is no questions , please add question!
     
2017 1A-3A Boys Tennis  
TEAM SCORING

1

 Altamont School

61

2

 Montgomery Academy

55

3

 Houston Academy

 47

4

 Bayside Academy

22

5

 T.R. Miller

 20

6

 American Christian Academy

 19

7

 Donoho School

15 

8

 Sylvania School

 14

9

 St. Bernard

 11

10

 Wesbrook Christian

  7

11

 Lexington

 6

11

 Pleasant Valley

 6

 12  Covenant Christian
 0
   Shoals Christian
 0
  Sportsmanship Award:  Covenant Christian