Mode: Show Control Panel? Maximize 
2017 4A-5A Boys State Tennis
     
4A-5A Boys No. 1 Singles

1 West Point

Carson Moon

                   
                     
   West Point
               
2 Bye                    
                       
                   

3 Fayette County

Cooper Lawrence

     West Point
           
       6-2, 6-4
             
   Fayette County
               
4 Bye                    
                     
           Douglas        

5 Douglas

Alex Wisener

         6-1,6-0          
                     
   Douglas                
6 Bye                    
                       
                   

7 Lee

Macario Kelley

     Douglas            
       6-0, 6-0
             
   Lee              
8 Bye                    
                     
             

 Douglas

Alex Wisener

   

9 Trinity

Max Williams

             6-2, 6-2
   
                     
   Trinity                
10 Bye                    
                       
                   

11 LAMP

Jaemin Kim

     LAMP            
     6-3, 3-6, 7-6
             
   LAMP                
12 Bye                    
                     
           LAMP        

13 Russellville

Caleb Mayfield

         3-6,6-0,6-1        
                   
   Russellville                
14 Bye                    
                       
                   

15  Springville

Brad Harvey

     Russellville            
       4-6, 7-6, 6-3
             
   UMS-Wright                

16 UMS-Wright

Patrick Kraver

 6-2, 6-2
                 
                   

St. James

Aaron Skier

 
                       
17 Bye
                Champion
                   6-3, 6-3
 
   Jacksonville                

18 Jacksonville

Jesse Wilson

                   
                     
                   
19 Bye      St. Paul's
           
     6-1, 6-1
             
   St. Paul's
               

20 St. Paul's

Nathan Smith

                   
                     
           Madison        
21 Bye
         6-2,6-4          
                   
   Charles Henderson
               

22 Charles Henderson

Kush Patel

                   
                       
                   
23 Bye
     Madison Academy
           
       6-0, 6-0
             
   Madison Academy
             

24 Madison Academy

Dylan Young

                   
                     
             

 St. James

Aaron Skier

   

25 Corner

Tyler Siefert

             6-2, 6-2
   
                   
   Cherokee County
               

26 Cherokee County

John Proctor

 6-0, 6-1
                 
                       
                   
27 Bye
     St. James
           
     6-0, 6-0
             
   St. James
               

28 St. James

Aaron Skier

                   
                     
          St. James        
29 Bye
         6-3,6-2        
                     
   Randolph                

30 Randolph

Kaustubh Holcomb

                   
                       
                   
31 Bye
     Briarwood            
     6-1, 6-2
             
   Briarwood                

32 Briarwood

Luke Wolf

                   
                     

 

     
4A-5A Boys No. 2 Singles

1 St. James

Stephen Sadie

               
                 
   St. James
           

2 Corner

Kyle Hamrick

 6-0, 6-0
             
                   
               

3 Briarwood

John Wolf

     Briarwood        
     6-3,6-1          
   Briarwood            

4 Cherokee County

Michael Cox

 6-1, 6-0
             
               
         

 Briarwood

John Wolf

   

5 Douglas

Seth Hawkins

         6-0, 6-2
     
                 
   UMS-Wright
           

6 UMS-Wright

Pete van Lingen

 7-5, 7-5
             
                   
               

7 Jacksonville

Ben Paterson

     UMS-Wright        
       6-1,6-4          
   Jacksonville          

8 Charles-Henderson

Cole Oswald

 6-2, 6-0
             
                 Briarwood
               John Wolf

9 Springville

Brett Blair

            Champion
             6-0, 6-1
 
   Trinity            

10 Trinity

Charlie Trotman

 6-0, 6-2
             
                   
               

11 Russellville

Charles Chard

     Trinity        
       6-1,6-1          
   Randolph            

12 Randolph

Sean Davis

 6-0, 6-0
             
           St. Paul's
   
           Jimmy Mackin
   

13 Lee

James Miller

         1-6, 6-4, 6-1
   
               
   St. Paul's
           

14 St. Paul's

Jimmy Mackin

 6-0, 6-1
             
                   
               

15 LAMP

Arnob Guha

     St. Paul's
       
       3-6,7-5,6-1          
   LAMP            

16 Fayette Co.

Caelen Killingsworth

 6-1, 6-4
             
                 
                   
     
4A-5A Boys No. 3 Singles

                 

1 UMS-Wright

Patrick McGowin

               
                 
   UMS-Wright            

2 Russellville

Andres Vargas

 6-0, 6-0
             
                   
               

3 Jacksonville

Cole Gaddy

     UMS-Wright        
       6-0, 6-1
         
   Jacksonville            

4 Corner

Jackson Hartley

 6-4, 6-1
             
             UMS-Wright
   
           Patrick McGowin
   

5 Fayette County

Cade Harris

         6-3, 6-2
     
                 
   Fayette County
           

6 Charles Henderson

Arman Sheffield

 6-0, 6-0 (forfiet)
             
                   
               

7 LAMP

Josh Kim

     LAMP        
       6-2,6-2          
   LAMP          

8 St. Paul's

Kessler Park

 6-1, 3-6, 7-6
             
                 UMS-Wright
               Patrick McGowin

9 Springville

Jake Lovell

            Champion
               6-1, 6-2
 
   Briarwood            

10 Briarwood

Christian Ragsdale

 6-2, 6-2
             
                   
               

11 Trinity

Porter Simpler

     Briarwood        
       6-0,6-2          
   Trinity            

12 Douglas

Wesley Garrett

 6-3, 7-5
             
             Briarwood    
           Christian Ragsdale
   

13 Cherokee County

Josiah Green

         2-6, 7-5, 6-0
   
                 
   Randolph            

14 Randolph

Jose Braulio

 6-4, 6-0
             
                   
               

15 Lee

Charles Cummings

     Randolphh        
       6-1,6-1          
   St. James
           

16 St. James

Connor Taylor

 6-0, 6-0
             

     
4A-5A Boys No. 4 Singles
                 

 1 Briarwood

Tyler Guerra

               
                 
   UMS-Wright            

 2 UMS-Wright

Bruno Anez

 6-2, 7-6
             
                   
               

 3 Trinity

Tucker Bryan

     Trinity        
       6-0,6-2          
   Trinity            

 4 Douglas

Seth Hawkins

 6-0, 6-0
             
             St. Paul's
   
           Jack Citrin
   

 5 Springville

Cameron Coker

         6-2, 6-0
     
                 
   Springville            

 6 Corner

Conner Overton

 6-2, 6-0
             
                   
               

 7 St. Paul's

Jack Citrin

     St. Paul's
       
       6-0,6-0          
   St. Paul's
         

 8 Lee

Michael Hardy

 6-1, 6-0
             
                 St. Paul's
               Jack Citrin

 9 Russellville

Samuel Franklin

             Champion
               7-5, 6-1
 
   St. James
           

 10 St. James

Hawthorne Ramsey

 6-0, 6-0
             
                   
               

 11 Jacksonville

Brett Noah

     St. James
       
       6-3,6-0          
   Randolph            

 12 Randolph

Tripp Slyman

 6-1, 6-2
             
             LAMP    
           Kasey Collazo
   

 13 LAMP

Kasey Collazo

         6-1, 2-6, 6-4
   
                 
   LAMP            

 14 Cherokee County

Kyle Burgess

 6-0, 6-1
             
                   
               

 15 Charles Henderson

Charlie Rawls

     LAMP        
       6-0,6-0          
   Charles Henderson
           

 16 Fayette County

Kory Adams

 6-4, 6-1
             
     
4A-5A Boys No. 5 Singles
                 

 1 St. James

Allen Azar

               
                 
   St. Paul's
           

 2 St. Paul's

Will Steadman

 6-1, 4-6, 5-4 (ret)
             
                   
               

 3 UMS-Wright

Will McGowin

     LAMP        
       6-1,6-3          
   LAMP            

 4 LAMP

Dishan Chandrasoma

 6-2, 6-4
             
             LAMP    
           Dishan Chandrasoma
   

 5 Fayette County

Rilee Byars

         6-0, 6-0
     
                 
   Fayette County
           

 6 Corner

Will Watson

 6-1, 6-1
             
                   
               

 7 Lee

Gerald Howard

     Lee        
       7-5,6-4          
   Lee          

 8 Russellville

Anthony Ruiz

 6-1, 6-1
             
                 Briarwood
               Alex Felts

 9 Randolph

Tanuj Alapati

             Champion
               7-5, 6-4
 
   Briarwood            

 10 Briarwood

Alex Felts

 6-2, 6-4
             
                   
               

 11 Jacksonville

Ammon Record

     Briarwood        
       6-0,6-0 (forfeit)
         
   Cherokee            

 12 Cherokee County

Will Hawkins

 6-4, 5-7, 6-2
             
             Briarwood
   
           Alex Felts
   

 13 Douglas

Taylor Walls

         6-4, 7-6
   
                 
   Trinity            

 14 Trinity

Dean Herndon

 6-1, 6-2
             
                   
               

 15 Charles Henderson

Cole Curtis

     Trinity        
       6-1,6-3          
 

 

Charles Henderson

           

 16 Springville

Garreth Guevara

 6-4,4-6,6-4              
     
4A-5A Boys No. 6 Singles
                 

 1 Randolph

Evan Lake

               
                 
   Randolph
           

 2 Charles Henderson

Gabe Meredith

 6-0, 6-0
             
                   
               

 3 UMS-Wright

Giddens Ford

     UMS-Wright        
       6-0,6-0          
   UMS-Wright            

 4 Lee

Coby Johnson

 6-3, 6-1
             
             UMS-Wright
   
           Giddens Ford
   

 5 Jacksonville

Braden Hodge

         6-4, 6-3
     
                 
   St. Paul's
           

 6 St. Paul's

Christopher Bowen

 6-1, 6-2
             
                   
               

 7 Fayette County

Pearce Bolling

     St. Paul's
       
       (Score Not Reported)
 
       
   Fayette County
         

 8 Corner

Nick Brashear

 6-1, 6-1
             
                 Trinity
               Thomas Treadwell

 9 Springville

Michael Gautney

            Champion
               6-4, 6-3
 
   Trinity            

 10 Trinity

Thomas Treadwell

 6-0, 6-1
             
                   
               

 11 LAMP

Andy Chae

     Trinity        
       2-6, 6-2, 6-1
         
   St. James
           

 12 St. James

J.B. Ramsey

 6-0, 6-0
             
             Trinity    
           Thomas Treadwell
   

 13 Cherokee County

Kyler Morgan

         6-1, 6-2
   
                 
   Briarwood            

 14 Briarwood

Bennett Davis

 6-1, 6-0
             
                   
               

 15 Russellville

Kiah Derrick

     Briarwood        
       6-1,6-0          
   Douglas            

 16 Douglas

Masen Howard

 6-2, 6-2
             
     
4A-5A Boys No. 1 Doubles

1 Briarwood

Luke Wolf-John Wolf

               
               
   Briarwood            
2 BYE              
                 
               

3 Cherokee County

John Proctor-Michael Cox

     Briarwood        
     6-0,6-0        
   Cherokee            
4 BYE              
               
           Briarwood    

5 West Point

Carson Moon-Matt MacDonald

         6-2, 6-2
   
   West Point
           
               
6 BYE              
                 
               

7 Corner

Tyler Seifert-Kyle Hamrick

     West Point
       
     6-4,6-1        
   Corner          
8 BYE              
               Briarwood
               Luke Wolf-John Wolf

9 LAMP

Jaemin Kim-Arnob Guha

             6-2, 6-2
               
   LAMP            
10 BYE              
                 
               

11 Jacksonville

Jesse Wilson-Ben Patterson

     LAMP        
     6-2,6-4        
   Jacksonville            
12 BYE              
               
           St. Paul's
   

13 Douglas

Alex Wisener-Seth Hawkins

         6-4, 6-2
   
   Douglas            
               
14 BYE              
               
               

15 Springville

Brad Harvey-Jake Lovell

     St. Paul's
       
     7-6(9-7), 7-5
       
   St.Paul's            

16  St. Paul's

Jimmy Mackin-Jack Citrin

 6-0,6-1          
               
                Champion
17 BYE              
   Trinity          
               

18 Trinity

Max Williams-Charlie Trotman

             
                 
               
19 BYE      St. James
       
     6-0,6-0        
   St. James
           

20 St. James

Aaron Skier-Stephen Sadie

             

 

             
           St. James
   
21 BYE          6-2, 6-1
   
               
   Randolph            

22 Randolph

Kaustubh Holcomb-Tripp Slyman

             
                 
               
23 BYE      UMS-Wright        
     6-4,6-2        
   UMS-Wright          

24 UMS-Wright

Patrick Kraver-Pete van Lingen

             
               St. James
               Aaron Skier-Stephen Sadie

25 Fayette County

Cooper Lawrence-Caelan Killingsworth

             6-4, 6-2
             
   Fayette Co.
           

26 Lee

Macario Kelley-Michael Hardy

 6-2,6-4            
                 
               
27 BYE      Fayette Co.
       
     6-2,6-4        
   Russellville            

28 Russellville

Caleb Mayfield-Charles Chard

             
           
   
           St. John Paul II
   
29 BYE          7-5, 6-2
   
               
   Charles Henderson
           

30 Charles Henderson

Kush Patel-Cole Oswald

             
                 
               
31 BYE      St. Jphn Paul II
       
     6-2,6-3        
   St. John Paul II
           

32 St. John Paul II

John Boyer-Mitch McFeely

             

 

               
                   
     
4A-5A Boys No. 2 Doubles
                 

 1 Fayette County

Cade Harris-Rilee Byars

               
                 
   Douglas            

 2 Douglas

Wesley Garrett-Adam Kubik

 6-3,7-6(7-4)              
                   
               

 3 Randolph

Sean Davis-Tanuj Alapati

     Randolph        
       6-1,6-1          
   Randolph            

 4 Russellville

Andres Vargas-Anthony Ruiz

 6-0,6-0              
             St. Paul's
   
           Nathan Smith-Kessler Park
   

 5 St. James

Connor Taylor-Hawthorne Ramsey

         7-5, 6-1
     
                 
   St. Paul's
           

 6 St. Paul's

Nathan Smith-Kessler Park

 6-2,6-4              
                   
               

 7 UMS-Wright

Patrick McGowin-Bruno Anez

     St. Paul's
       
       7-6(7-4),6-4          
   UMS-Wright
         

 8 Charles Henderson

Arman Sheffield-Charlie Rawls

 6-0,6-1              
                 St. Paul's
               Nathan Smith-Kessler Park

 9 Corner

Conner Overton-Will Watson

             Champion
               6-1, 6-3
 
   Jacksonville            

 10 Jacksonville

Cole Gaddy-Brett Noah

 6-2,6-2              
                   
               

 11 Springville

Brett Blair-Cameron Coker

     LAMP        
       6-3,6-2          
   LAMP            

 12 LAMP

Josh Kim-Kasey Collazo

 6-2,6-1              
                 
               

 13 Lee

James Miller-Charles Cummings

             
                 
   Briarwood            

 14 Briarwood

Christian Ragsdale-Bennett Davis

 6-0,6-1              
                   
               

 15 Trinity

Porter Simpler-Tucker Bryan

     Briarwood        
       6-2,6-2          
   Trinity            

 16 Cherokee County

Josiah Green-Kyle Burgess

 6-3,6-3              
     
4A-5A Boys No. 3 Doubles
                 

 1 Springville

Garreth Guevara-Doug Tourney

               
                 
   Springville            

 2 Lee

Gerald Howard-Kobe Johnson

 7-6, 6-3
             
                   
               

 3 UMS-Wright

Giddens Ford-Trey Fowler

     UMS-Wright        
       6-1,6-0          
   UMS-Wright            

 4 Corner

Jackson Hartley-Nick Brashear

 6-0,6-2              
             UMS-Wright    
           Giddens Ford-Trey Fowler
   

 5 Fayette County

Kory Adams-Walt Gary

         6-0, 6-3
     
                 
   Fayette Co.
           

 6 Jacksonville

Ammon Record-Jackson Cunningham

 6-0,6-1              
                   
               

 7 Cherokee County

Will Hawkins-Kyler Morgan

     Cherokee Co.
       
       6-4,4-6,6-1          
   Cherokee Co.
         

 8 Charles Henderson

Cole Curtis-Loftin Worthington

 6-4,6-4              
                 Briarwood
               Tyler Guerra-Alex Felts

 9 Douglas

Masen Howard-Wesley Hawkins

             Champion
               2-6, 6-2, 7-5
 
   Briarwood            

 10 Briarwood

Tyler Guerra-Alex Felts

 6-0,6-0              
                   
               

 11 Russellville

Samuel Franklin-Kiah Derrick

     Briarwood