Mode: Show Control Panel? Maximize 
 

2017 Class 4A-5A Girls State Tennis 

     
 



4A-5A Girls No. 1 Singles 

1 Trinity

Emma Beth Teel

                   
                     
   Trinity                
2 Bye                    
                       
                   

3 Montgomery Catholic

Audrey Kim

     Trinity            
       6-1,6-1              
   Montgomery Catholic
               
4 Bye                    
                     
           Trinity        

5 Russellville

Anna Woods

         6-3,6-0          
                     
   Russellville                
6 Bye                    
                       
                   

7 Boaz

Kaitlyn Williams

     Boaz            
       6-3,6-3              
   Boaz
             
8 Bye                    
                 Trinity    
               Emma Beth Teel
   

9 Briarwood

Kateleigh Calloway

             6-4, 7-5
   
                     
   Briarwood                
10 Bye                    
                       
                   

11 Demopolis

Allie Busby

     Briarwood            
     6-0,6-0              
   Demopolis                
12 Bye                    
                     
           Briarwood        

13 Etowah

Erianna Irvin

         6-4,4-6,6-3        
                   
   Etowah                
14 Bye                    
                       
                   

15 West Point

Leah Smith

     Etowah            
       6-0,6-0              
   West Point
               
16 Bye                    
                     UMS-Wright  
                     Audrey Sewell
 
17 Bye
                Champion
                   6-1, 6-2
 
   Westminster                

18 Westminster

Bella Wimberly

                   
                     
                   
19 Bye
     Westminister            
     6-4,6-3              
   St. James
               

20 St. James

Ella Skier

                   
                     
           UMS-Wright        
21 Bye
         6-0,6-1          
                   
   St. Paul's
               

22 St. Paul's

Jenna Prater

                   
                       
                   
23 Bye
     UMS-Wright            
       6-2,6-2              
   UMS-Wright              

24 UMS-Wright

Audrey Sewell

                   
                 UMS-Wright    
               Audrey Sewell
   

25 LAMP

Harmony Frye

             6-1, 6-1
   
                   
   LAMP                

26 Deshler

Jenci Gist

 6-1,6-3                  
                       
                   
27 Bye
     Randolph            
     6-1,6-0              
   Randolph                

28 Randolph

Ruby Krasnow

                   
                     
           Randolph        
29 Bye
         7-6, 6-4
       
                     
   Sardis                

30 Sardis

Macklyn Hubbard

                   
                       
                   
31 Bye
     Sardis            
     6-1,6-1              
   Oneonta                

32 Oneonta

Katelyn Calverley

                   
                     

 

     
4A-5A Girls No. 2 Singles

1 St. James

Ana Miller

               
                 
   St. Paul's
           

2 St. Paul's

Libbie Hamilton

 6-1,6-1              
                   
               

3 Randolph

Dani Dailey

     St. Paul's
       
     6-0,6-0          
   Randolph            

4 Demopolis

Abby Hathcock

 6-0,6-0              
           St. Paul's
   
           Libbie Hamilton
   

5 Sardis

Jacee Hubbard

         6-2, 6-2
     
                 
   Sardis            

6  Westminster

Michaela Bolyard

 6-0,6-0              
                   
               

7 Briarwood

Callie Ware

     Briarwood        
       6-0,6-4          
   Briarwood          

8  Boaz

Isabella Lambert

 6-2,6-0              
                 UMS-Wright
               Elizabeth Swain

9 Deshler

Sydney McGregory

             Champion
             6-2, 6-2
 
   Deshler            

10 Oneonta

Marykate Watkins

 6-0,6-4              
                   
               

11 Montgomery Catholic

Grayson Howell

     Russellville        
       6-3,6-1          
   Russellville            

12 Russellville

Katelyn Burns

 6-3,6-2              
           UMS-Wright
   
           Elizabeth Swain
   

13 West Point

Katie Coleman

         6-0, 6-1
   
               
   LAMP            

14 LAMP

Minhee Jeon

 6-0,6-0              
                   
               

15 Trinity

Carolyn Albritton

     UMS-Wright        
       6-2, 6-0
         
   UMS-Wright            

16 UMS-Wright

Elizabeth Swain

 6-0,6-1              
                 
                   
     
4A-5A Girls No. 3 Singles

                 

 1 Trinity

Mary Conley Teel

               
                 
   Trinity            

 2 Demopolis

Molly Katherine Harrison

 6-0,6-0              
                   
               

 3 Briarwood

Kara Coleman

     Trinity        
       4-6, 7-5, 6-3
         
   Briarwood            

 4 LAMP

Savannah Snowden

 6-1,6-2              
             Trinity
   
           Mary Conley Teel
   

 5 Randolph

Ji Soo Kim

         7-6, 6-1
     
                 
   St. Paul's
           

 6 St. Paul's

Maggie Sullivan

 6-1,6-1              
                   
               

 7 Sardis

Gracie White

     Sardis        
       1-6,6-4,6-0          
   Sardis          

 8 Montgomery Catholic

Ella Newell

 6-0,6-0              
                 UMS-Wright
               Tianna Dixon

 9 Oneonta

Emily Fendley

             Champion
               6-2, 6-1
 
   UMS-Wright            

 10 UMS-Wright

Tianna Dixon

 6-0,6-0              
                   
               

 11 Westminster

Katy Hardin

     UMS-Wright        
       6-0,6-0          
   Westminister            

 12 West Point

Paige Quick

 6-7(11-13), 7-5, 7-6(7-3)
             
             UMS-Wright    
           Tianna Dixon
   

 13 Deshler

Anna Beth Peters

         6-1, 7-5
   
                 
   St. James
           

 14 St. James

Chloe Miramontes

 6-0,6-0              
                   
               

 15 Boaz

Emma Roberts

     St. James
       
       6-0,6-0          
   Boaz            

 16 Russellville

Rebecca Parrish

 6-3,6-4              

     
4A-5A Girls No. 4 Singles
                 

 1  UMS-Wright

Martha Williams

               
                 
   UMS-Wright            

 2 Demopolis

Anna Kate Golden

 6-0,6-0              
                   
               

 3 Deshler

Abbi Holley

     UMS-Wright        
       6-2, 6-1
         
   Deshler            

 4 Westminster

Olivia Conners

 6-1,6-1              
             UMS-Wright
   
           Martha Williams
   

 5 Briarwood

Katelyn Bussey

         6-2, 6-0
     
                 
   Briarwood            

 6 Montgomery Catholic

Chloe Newell

 6-0,6-0              
                   
               

 7 St. James

Bea Richardson

     Briarwood        
                 
   St. James
 6-1,0-6,7-5        

 8 Oneonta

Mia Smith

 6-1.6-0              
                 UMS-Wright
               Martha Williams

 9 LAMP

Da Heo

             Champion
               6-2, 6-1
 
   Boaz            

 10 Boaz

Kaitlyn Morgan

 6-4,6-0              
                   
               

 11 Sardis

Madeline Young

     Trinity        
       7-5,6-4          
   Trinity            

 12 Trinity

Lily Slater

 6-0,6-1              
             St. Paul's
   
           Glynn Case
   

 13 Russellville

Lariza Garcia-Delgado

         7-5, 6-4
   
                 
   West Point
           

 14 West Point

Annalyse Cole

 3-6, 7-6, 6-2              
                   
               

 15 St. Paul's

Glynn Case

     St. Paul's
       
       6-0,6-0          
   St. Paul's
           

 16 Randolph

Annie Crain

 6-2,6-4              
     
4A-5A Girls No. 5 Singles
                 

 1  West Point

Caroliine Thompson

               
                 
   Westminister            

 2 Westminster

Emma Lynn

 6-3,6-1              
                   
               

 3 UMS-Wright

Adelaide Bell

     UMS-Wright        
       6-1,6-1          
   UMS-Wright
           

 4 LAMP

Kelly Kim

 6-1,6-1              
             UMS-Wright    
           Adelaide Bell
   

 5 Sardis

Kailee Upchurch

         6-4, 2-6, 6-2
     
                 
   St. Paul's
           

 6 St. Paul's

Vivian Stabler

 6-1,7-5              
                   
               

 7 Briarwood

Grayson Emerson

     Briarwood        
       6-1,7-6          
   Briarwood          

 8 Oneonta

Sidney McKoy

 6-0,6-0              
                 UMS-Wright
               Adelaide Bell

 9 Deshler

Breanna Malone

             Champion
               6-2, 6-2
 
   St. James
           

 10 St. James

Sue Richardson

 6-2,6-0              
                   
               

 11 Montgomery Catholic

Hannah Chaise McDowell

     St. James
       
       6-1,6-0          
   Randolph            

 12 Randolph

Lochlin Wessel

 6-1,6-0              
             St. James
   
           Sue Richardson
   

 13 Demopolis

Ella Quarles

             
                 
   Russellville            

 14 Russellville

Morgan Elyse Strickland

 6-2,6-0              
                   
               

 15 Boaz

Addison Faucett

     Trinity        
       6-2,6-0          
   Trinity            

 16 Trinity

Caroline Easterling

 6-0,6-1              
     
4A-5A Girls No. 6 Singles
                 

 1 Deshler

Anna Holway

               
                 
   Deshler            

 2 Boaz

Clare Phillips

 6-3,6-3              
                   
               

 3 West Point

Micah Oldacre

     Deshler        
       6-4,6-2          
   Westpoint            

 4 Rusellville

Kaydee Holland

 6-2,6-4              
             St. Paul's
   
           Kate Rowan
   

 5 Sardis

Grace Sauls

         6-3, 6-1
     
                 
   St. Paul's
           

 6 St. Paul's

Kate Rowan

 6-2,6-1              
                   
               

 7 LAMP

Teri Kim

     St. Paul's
       
       6-1, 6-0
         
   LAMP          

 8 Montgomery Catholic

Hannah Kate Magee

 6-2,6-0              
                 St. Paul's
               Kate Rowan

 9 Trinity

Rivers Dorey

             Champion
               7-5, 7-5
 
   Briarwood            

 10 Briarwood

Keeton Cross

 6-0,6-1              
                   
               

 11 Oneonta

McKenzie Dimmock

     Briarwood        
       6-1,6-3          
   Randolph            

 12 Randolph

Sarah Welden Hall

 6-3, 6-3
             
             UMS-Wright
   
           Anne Harvey
   

 13 Westminster

Sarah Hardin

         7-6, 6-3
   
                 
   St. James
           

 14 St. James

Camilla Richardson

 6-2,6-1              
                   
               

 15 Dempolis

Buckley Nettles

     UMS-Wright        
       6-3,6-4          
   UMS-Wright            

 16 UMS-Wright

Anne Harvey

 6-1,6-0              
     
4A-5A Girls No. 1 Doubles

 1 Sardis

Macklyn Hubbard-Jacee Hubbard

               
               
   Sardis            
2 BYE              
                 
               

 3 Westminster

Bella Wimberly-Olivia Conners

     Sardis        
     6-3,6-2        
   Westminister            
4 BYE              
               
           UMS-Wright    

5 UMS-Wright

Audrey Sewell-Elizabeth Swain

         6-1, 6-1
   
               
   UMS-Wright            
6 BYE              
                 
               

7 West Point

Leah Smith-Katie Coleman

     UMS_Wright        
     6-0,6-0        
   West Point
         
8 BYE              
               Briarwood
               Kateleigh Calloway-Kara Coleman

9 Randolph

Ruby Krasnow-Ji Soo Kim

             6-4, 5-7, 7-5
               
   Randolph            
10 BYE              
                 
               

11 St. Paul's

Jenna Prater-Maggie Sullivan

     St.Paul's
       
     6-1,6-1        
   St. Paul's
           
12 BYE              
               
           Briarwood    

13 Briarwood

Kateleigh Calloway-Kara Coleman

         6-3, 2-6, 7-5
   
               
   Briarwood            
14 BYE              
               
               

15 Boaz

Kaitlyn Williams-Clare Phillips

     Briarwood        
     6-0,6-0        
   Boaz            
16 BYE            
              Trinity - Emma Beth Teel / Mary Conley Teel 
                Champion
17 BYE             7-5, 6-2 
             
   Oneonta            

18 Oneonta

Katelyn Calverley-Mary Kate Watkins

             
                 
               
19 BYE      Trinity        
     6-0,6-0        
   Trinity            

20 Trinity

Emma Beth Teel-Mary Conley Teel

             

 

             
           Trinity    
21 BYE          6-0, 6-1
   
               
   Deshler            

22 Deshler

Abbi Holley-Jenci Gist

             
                 
               
23 BYE      Mortimer Jordan
       
     4-6,6-4,6-2        
   Mortimer Jordan
         

24 Mortimer Jordan

Lainey Hardiman-Anna Ruth Hamilton

             
               Trinity
               Emma Beth Teel-Mary Conley Teel

25 Montgomery Catholic

Audrey Kim-Grayson Howell

             6-2, 2-6, 6-2
             
   LAMP            

26 LAMP

Harmony Frye-Minhee Jeon

 4-6,6-3,6-2            
                 
               
27 BYE     LAMP        
     4-6,6-4,6-2        
   St. James
           

28 St. James

Ella Skier-Chloe Miramontes

             
               
           LAMP    
29 BYE          6-0, 6-3
   
               
   Demopolis            

30 Demopolis

Allie Busby-Abby Hathcock

             
                 
               
31 BYE      Russellville        
     6-0,6-1        
   Russellville            

32 Russellville

Katelyn Burns-Morgan Elyse Strickland

             

 

               
                   
     
4A-5A Girls No. 2 Doubles
                 

 1 Randolph

Dani Dailey-Annie Crain

               
                 
   Randolph            

 2 Oneonta

Emily Fendley-Mia Smith

 6-2,6-0              
                   
               

 3 St. James

Ana Miller-Bea Richardson

     St. James
       
       6-3,6-4          
   St. James
           

 4 St. Paul's

Libbie Hamilton-Glynn Case

 5-7,6-3,6-2              
             St. James
   
           Anna Miller-Bea Richardson
   

 5 Boaz

Emma Roberts-Isabella Lambert

         6-1, 7-5
     
                 
   Boaz            

 6 Westminster

Michaela Bolyard-Katy Hardin

 6-2,6-1              
                   
               

 7 Trinity

Carolyn Albritton-Lily Slater

     Trinity        
       7-6(7-4), 6-1
         
   Trinity          

 8 Sardis

Gracie White-Grace Sauls

 6-1,7-6(10-8)              
                 UMS-Wright
               Tianna Dixon-Martha Williams

 9 LAMP

Savannah Snowden-Da Heo

           

 Champion

 7-6, 6-3

                 
   Briarwood            

 10 Briarwood

Callie Ware-Katelyn Bussey

 6-3,6-0              
                   
               

 11 Montgomery Catholic

Ella Newell-Chloe Newell

     Briarwood        
       6-2,6-0          
   West Point
           

 12 West Point

Paige Quick-Caroline Thompson

               
             UMS-Wright    
           Tianna Dixon-Martha Williams
   

 13 Demopolis

Molly Katherine Harrison-Anna Kate Golden

         1-6, 7-5, 6-4
   
                 
   Deshler            

 14 Deshler

Anna Beth Peters-Sydney McGregory

 6-0,6-1              
                   
               

 15 Russellville

Anna Woods-Rebecca Parrish

     UMS-Wright        
       6-2,6-0          
   UMS_Wright            

 16 UMS-Wright

Tianna Dixon-Martha Williams

 6-0,6-1              
     
4A-5A Girls No. 3 Doubles
                 

1 Boaz

Caitlin Morgan-Clare Phillips

               
                 
   Boaz            

 2 Russellville

Lariza Garcia-Delgado-Cadee Holland

 7-5,6-3              
                   
               

 3 Briarwood

Grayson Emerson-Keeton Cross

     Briarwood        
       6-4,6-2          
   Briarwood            

 4 Oneonta

Sidney McKoy-McKenzie Dimmock

 6-0,6-1              
             UMS-Wright    
           Anna Miller-Ellen Williams
   

 5 Deshler

Anna Holway-Breanna Malone

         6-3, 7-6
     
                 
   Deshler            

 6 Montgomery Catholic

Hannah Chaise McDowell-Hannah Kate Magee

 6-0,6-1              
                   
               

 7 UMS-Wright

Anna Miller-Ellen Williams

     UMS-Wright        
       6-0,6-0          
   UMS-Wright          

 8 LAMP

Kelly Kim-Teri Kim

 6-1,6-0              
                 UMS-Wright
               Anna Miller-Ellen Williams

 9 Demopolis

Ella Quarles-Buckley Nettles

             Champion
               6-1, 6-1
 
   Randolph            

 10 Randolph

Lochlin Wessel-Evelyn Warren

 6-1,6-1              
                   
               

 11 Westminster

Sarah Hardin-Katie Hodges

     St. James
       
       6-0,6-1          
   St. James
           

 12 St. James

Sue Richardson-Camilla Richardson

 6-1,6-1              
             St. James
   
           Sue Richardson-Camilla Richardson
   

 13 Sardis

Madeline Young-Kailee Upchurch

         6-4, 6-1
   
                 
   Trinity            

 14 Trinity

Caroline Easterling-Corynne Vermillion

 6-2,6-2              
                   
               

 15 St. Paul's

Vivian Stabler-Caroline Vargas

     Trinity        
       3-6,6-4,6-1          
   St. Paul's
           

 16 West Point

Annalyse Cole-Micah Oldacre

 6-1,6-3              
     
2017 4A-5A Girls TE  
TEAM SCORING

1

UMS-Wright

 81

2

 Trinity

 49

3

 Briarwood

 48

4

 St. Paul's

 33

5

 St. James

 32

6

 Randolph

 18

7

 Sardis

 16