Mode:  
  •  

NORTHEAST REGIONAL (Boys)

At Jacksonville State University

Semi-Finals

Finals

To Final 48

 

 

 

 

2/19

Huffman 37

      Homewood  73

 

 9 am

 Homewood  53

 

 

CLASS 6A

Feb. 22, 10:40 am

Homewood 

 2/19

5A-8 winner

 Gadsden City  65

6A-NE Qualifier

12 noon

5A-5 winner

 

 

 

 

 

 

2/19

 Spring Garden 58

 Holy Family  43

 

  3 pm

 Holy Family  71

.

 

CLASS 1A

Feb. 22, 2 pm

Faith Christian 

2/19

 Collinsville 66

 Faith Christian  60

1A-NE Qualifier

6 pm

 Faith Christian  74

 

 

 

 

 

 

2/20

 J.O. Johnson 53

 Anniston  66

 

9 am

 Anniston  56

 

 

CLASS 5A

Feb. 22, 5:20 pm

Butler 

2/20

 Butler  75

 Butler 69

5A-NE Qualifier

12 noon

 Talledega  71

 

 

 

 

 

 

2/20

 Piedmont  74

 Piedmont  68

 

3 pm

 Westbrook Christian  67

 

 

CLASS 2A

Feb. 22, 8:40 pm

White Plains 

2/20

 White Plains  50

 White Plains  75

2A-NE Qualifier

6 pm

 Ranburne  47

 

 

 

 

 

 

2/21

 Crossville  76

 Crossville  48

 

9 am

 Glencoe  65

 

 

CLASS 3A

Feb. 23 10:40 am

Madison Academy 

2/21

 Madison Academy  79

 Madison Academy  49

3A-NE Qualifier

12 noon

 Weaver  58

 

 

 

 

 

 

2/21

 Cherokee County  69

 Cherokee County 53

 

3 pm

 Saks  45

 

 

CLASS 4A

Feb. 23, 2 pm

Guntersville 

2/21

Guntersville  63

 Guntersville  72

             4A-NE Qualifier

6 pm

Tarrant  58

 

 

starsportsmanship
 

2009 Class 5A State Wrestling Team Scores

 

1.
 
Scottsboro
161.00
2.
 
Fort Payne
86.00
3.
 
Southside
84.50
4.
 
Mortimer Jordan
84.00
5.
 
Arab
77.50
6.
 
Hayden
73.00
7.
 
Tallassee
70.00
8.
 
McAdory
56.00
9.
 
Erwin
45.00
10.
 
Brookwood
39.00
11.
 
Hartselle
37.50
12.
 
Walker
21.00
13.
 
Athens
20.00
14.
 
Chelsea
18.00
15.
 
Shelby County
17.00
16.
 
Moody
11.00
17.
 
Springville
10.00
18.
 
Butler
1.00
19.
 
Faith Academy
0.00
19.
(tie)
Cullman
0.00
19.
(tie)
J.O. Johnson
0.00
19.
(tie)
Lee-Huntsville
0.00
23.
 
Chilton County
-1.00

 

 

     

Corporate Partners