Mode: Show Control Panel? Maximize 

2017 Girls Class 1A-3A Tennis

     
1A-3A Girls No. 1 Singles
                 

1 Bayside Academy

   Kida Ferrari

               
                 
   Bayside            
2 Bye                
                   
               

3 Montgomery Academy

   Elizabeth Robertson

     Bayside        
       6-4,6-2          
   Montgomery Academy            

4 Whitesburg Christian

  Britney Batey

 6-1,6-0              
             Bayside    
           Kida Ferrari
   

5 Altamont School

    Mae Baird

         6-0, 6-1
     
                 
   Altamont            

6 Faith Christian

   Abby Emerson

 6-2,6-0              
                   
               

7  Shoals Christian

   Lee Taylor Bishop

     Shoals Christian        
       6-0,6-2          
   Shoals Christian          
8 Bye
               
                 Bayside
             

 Kida Ferrari

9  Decatur Heritage

   Abby Tubbs

            Champion
     Decature Heritage        

 6-2, 6-0

 
               
10 Bye
               
                   
               

11 Houston Academy

    Nicola Voss

     Houston Academy        
       6-2,6-2          
   Houston Academy            

12 Lauderdale County

    Hannah Mason

 6-0,6-2              
             Houston Academy
   
           Nicola Voss
   

13 American Christian Academy

   Bailey Farish

         7-5, 6-2
   
                 
   American Christian Academy            

14 St. Luke's

    Macinley Chastain

 6-4,6-4              
                   
               

15 Donoho School

   Whitney Brown

     American Christian Academy        
       6-2,6-1          
   Donoho            
16  Bye
               
                   

     
1A-3A Girls No. 2 Singles
                 

1  Shoals Christian

   Karleigh Cross

               
                 
   Shoals            
2 Bye                
                   
               

3  American Christian Academy

   McKenzie Moore

     Shoals Christian
       
       6-0,6-0          
   American Christian Academy
           

4 Lauderdale County

  Briley Barksdale

 6-3,7-6              
             Shoals    
           Karleigh Cross
   

5 Decatur Heritage

  Brooklyn Parker

         6-2, 6-0
     
                 
   Houston Academy
           

6 Houston Academy

   Marli Kate Jones

 6-2,2-6,6-2              
                   
               
7  Bye     Donoho        
       4-6,7-6,6-3          
   Donoho          

8  Donoho School

   Emma Wiedmer

               
                 Montgomery Academy
             

 Kate Dockery

9  Bye
            Champion
             

 7-5, 6-2

 
   Altamont            

10 Altamont School

   Uzma Issa

               
                   
               

11 Whitesburg Christian

   Lauren Posey

     Bayside Academy
       
       6-3,6-3          
   Bayside            

12 Bayside Academy

   Evelyn Prickett

 6-1,6-0              
             Montgomery Academy
   
           Kate Dockery
   

13 St. Luke's

   Grace Garrett

         6-2, 6-4
   
                 
   St. Luke's
           

14  Faith Christian

   Zana Chistjohn

 6-2,6-2              
                   
               
15 Bye
     Montgomery Academy
       
       3-6,7-5,6-2          
   Montgomery Academy
           

16 Montgomery Academy

   Kate Dockery

               
                   

     
1A-3A Girls No. 3 Singles
                 

1 Donoho School

   Virginia Hutto

               
                 
   Donoho            
2 Bye
               
                   
               

3 Faith Christian

   Janay Carver

     Donoho        
       6-2,6-4          
   Lauderdale            

4 Lauderdale County

   Katie Trousdale

 6-3,6-2              
             Donoho School
   
           Virginia Hutto
   

5 Whitesburg Christian

   Olivia Johnson

         3-6, 6-0, 6-2
     
                 
   Whitesburg            

6  American Christian Academy

   Catherine Moore

 6-3,6-2              
                   
               
7 Bye
     Shoals Christian        
       6-4,6-2          
  Shoals  Christian          

8 Shoals Christian

   Madison Hughes

               
                 Montgomery Academy
             

 Caroline Deale

9 Bye
            Champion
             

 6-0, 6-4

 
   Altamont            

10  Altamont School

   Archana Lakhanpal

               
                   
               

11  Decatur Heritage

   Lizzie Bishop

     Altamont        
       6-1,6-4          
   Decature Heritage            

12 St. Luke's

    Anna Marie Bentley

 6-4,6-2              
             Montgomery Academy
   
           Caroline Deale
   

13 Houston Academy

   Sarah Beth Ramsey

         6-0, 6-1
   
                 
   Bayside Academy            

14 Bayside Academy

   Mae Taul

 6-2,6-1              
                   
               
15 Bye
     Montgomery Academy        
       6-2,6-1          
   Montgomery Academy            

16  Montgomery Academy

   Caroline Deale

               
                   

     
1A-3A Girls No. 4 Singles

                 

1 Decatur Heritage

   Lida Orr

               
                 
   Decature            
2 Bye
               
                   
               

3 St. Luke's

   Whitney Novak

     St. Luke's        
       6-2,6-1          
   St. Luke's            

4 Faith Christian

   Regan Crosby

 6-1,6-2              
             St. Luke's
   
           Whitney Novak
   

5 Lauderdale County

   Katie Parker

         4-6, 7-6, 6-3
     
                 
   Montgomery Academy            

6 Montgomery Academy

Sellers McConnell

 7-6,6-0              
                   
               
7 Bye
     Montgomery Academy        
       6-2,6-1          
   Altamont          

8 Altamont School

   Maya Guru

               
                 St. Luke's
             

 Whitney Novak

9 Bye
            Champion
             

 6-1, 6-2

 
   Bayside            

10 Bayside Academy

   O'melia Macpherson

               
                   
               

11 Shoals Christian

   Emily Bevis

     Bayside Academy        
       4-6,6-1,6-2          
   Houston Academy            

12 Houston Academy

   Madison Piedra

 6-0,6-1              
             Bayside    
           O'melia Macpherson
   

13 American Christian Academy

   Emma Morrison

         7-5, 6-0
   
     American Christian Academy            
               

14 Whitesburg Christian

   Terah Keller

 6-1,6-4              
                   
               

15 Bye

     American Christian Academy        
       6-7,6-3,6-2          
   Donoho            

16 Donoho School

   Hadley Smith

               
                   


 

     
1A-3A Girls No. 5 Singles

                 

1 Montgomery Academy

   Martha Ernest

               
                 
   Montgomery Academy            
2 Bye
               
                   
               

3 Shoals Christian

   Liviah Lash

     Montgomery Academy        
       6-0,6-0          
   Whitesburg Christian            

4 Whitesburg Christian

  Anna McClellan

 6-1,6-1              
             Montgomery Academy
   
           Martha Ernest
   

5 Donoho School

   Marella Hudson

         6-2, 6-4
     
                 
   Donoho            

6 Altamont School

   Jhilam Dasgupta

 6-3,6-4              
                   
               
7 Bye
     Donoho        
       6-3,6-4          
   Decature          

8 Decatur Heritage

   Avery Bowman

               
                 Montgomery Academy
             

 Martha Ernest

9 Bye
             Champion
             

 6-3, 6-3

 
   St. Luke's            

10 St. Luke's

   Amelia Speir

               
                   
               

11 Faith Christian

   Sarah Jessica Christjohn

     St. Luke's        
       2-6,7-5,6-0          
   American Christian Academy            

12 American Christian Academy

   Lauren Bridges

 6-4,6-1              
             St. Luke's
   
           Amelia Speir
   

13 Bayside Academy

   Ellie Perry

         7-5, 6-0
   
                 
   Houston Academy            

14 Houston Academy

   Katelyn Vinson

 6-2,6-4              
                   
               
15 Bye
     Houston Academy        
       6-0,6-2          
   Lauderdale County            

16 Lauderdale County

   Claire Ferguson

               
                   


 

     
1A-3A Girls No. 6 Singles

                 

1 Bayside Academy

   Mary Catherine Branyon

               
                 
   Bayside            
2 Bye
               
                   
               

3  Shoals Christian

   Mary Ellen Rutledge

     Bayside Academy        
       6-0,6-1          
   St. Luke's            

4 St. Luke's

   Olivia Thompson

 6-0,6-0              
             Bayside    
           Mary Catherine Branyon
   

5 Lauderdale County

   Megan Childress

         6-2, 6-0
     
                 
   Lauderdale            

6 Faith Christian

   Cornelia Simpson

 6-3,6-1              
                   
               
7 Bye
     Altamont        
       6-2,7-6          
   Altamont          

8 Altamont School

   Archana Yarlagadda

               
                 Bayside
             

 Mary Catherine Branyon

9 Bye
            Champion
             

 6-2, 6-0

 
   Donoho            

10 Donoho School

   Clair Walker

               
                   
               

11 American Christian Academy

   Alyssa McGirt

     Decatur Heritage        
       6-0,6-2          
   Decatur Heritage            

12 Decatur Heritage

   Bailey Founds

 6-1,6-0              
             Montgomery Academy
   
           Shelby Slawson
   

13 Whitesburg Christian

   Megan Tao

         6-4, 6-1
   
                 
   Houston Academy            

14 Houston Academy

   Caroline Nelson

 6-2,6-1              
                   
               
15 Bye
     Montgomery Academy        
       6-2,6-1          
   Montgomery Academy            

16 Montgomery Academy

   Shelby Slawson

               
                   


 

     
1A-3A Girls No. 1 Doubles

                 

1 Decatur Heritage

   Abby Tubbs-Lizzie Bishop

               
                 
   Decatur Heritage
           
2 Bye
               
                   
               

3 Whitesburg Christian

  Britney Batey-Lauren Posey

     Houston Academy
       
       6-1,6-0          
   Houston Academy
           

4 Houston Academy

   Nicola Voss-Marli Kate Jones

 6-0,6-1              
             Shoal's Christian
   
           Leigh Taylor Bishop-Karleigh Cross
   

5 American Christian Academy

Bailey Farish-McKenzie Moore

         6-1, 6-1
     
                 
   American Christian Academy
           

6 St. Luke's

Macinley Chastain-Grace Garrett

 6-1,7-5              
                   
               

7 Shoals Christian

Lee Taylor Bishop-Karleigh Cross

     Shoals Christian
       
       6-1,6-0          
   Shoals Christian
         
8 Bye
               
                 Shoals Christian
             

 Leigh Taylor Bishop-Karleigh Cross

9 Montgomery Academy

Elizabeth Robertson-Caroline Deale

            Champion
             

 6-2, 6-4

 
   Montgomery Academy
           
10 Bye
               
                   
               

11 Donoho School

Whitney Brown-Emma Wiedmer

     Montgomery Academy
       
       6-4,6-1          
   Altamont            

12 Altamont School

Mae Baird-Uzma Issa

 4-6,6-1,6-0              
             Montgomery Academy
   
           Elizabeth Robertson-Caroline Deale
   

13 Faith Christian

Abby Emerson-Zana Christjohn

         6-4, 6-4
   
                 
   Lauderdale            

14 Lauderdale County

Hannah Mason-Briley Barksdale

 6-4,6-1              
                   
               

15 Bayside Academy

Kida Ferrari-Evelyn Prickett

     Bayside        
       6-1,6-3          
   Bayside            
16 Bye
               
                   


 

     
1A-3A Girls No. 2 Doubles

                 

1 Montgomery Academy

Kate Dockery-Sellers McConnell

               
                 
   Montgomery Academy
           
2 Bye
               
                   
               

3 Bayside Academy

Mae Taul-Mary Katherine Branyon

     Montgomery Academy
       
       6-3,6-4          
   Bayside Academy
           

4 Whitesburg Christian

Olivia Johnson-Terah Keller

 4-6,6-2,6-1              
             Montgomery Academy
   
           Kate Dockery-Sellers McConnell
   

5 Shoals Christian

Madison Hughes-Emily Bevis

         7-5, 6-3
     
                 
   Shoals Christian
           

6 American Christian Academy

Catherine Moore-Emma Morrison

 7-5,6-3              
                   
               
7 Bye
     Altamont        
       1-6,6-3,7-5          
   Altamont          

8 Altamont School

Amrita Lakhanpal-Maya Guru

               
                 St. Luke's
             

 Anna Marie Bentley-Whitney Novak

9 Bye
            Champion
             

 4-6, 6-1, 6-2

 
   Decature Heritage
           

10 Decatur Heritage

Brooklyn Parker-Lida Orr

               
                   
               

11 Lauderdale County

Katie Trousdale-Lily Burchell

     St. Luke's
       
       6-3,6-2          
   St. Luke's
           

12 St. Luke's

Anna Marie Bentley-Whitney Novak

 6-0,6-1              
             St. Luke's
   
           Anna Marie Bentley-Whitney Novak
   

13 Faith Christian

Janay Caver-Regan Crosby

         6-1, 6-3
   
                 
   Houston Academy
           

14 Houston Academy

Sara Beth Ramsey-Madison Piedra

 6-0,6-2              
                   
               
15 Bye
     Houston Academy
       
       6-2,3-6,6-4          
   Donoho School
           

16 Donoho School

Virginia Hutto-Hadley Smith

               
                   


 

     
1A-3A Girls No. 3 Doubles

                 

1 Bayside Academy

O'melia Macpherson-Ellie Perry

               
                 
   Bayside Academy
           
2 Bye
               
                   
               

3 American Christian Academy

Lauren Bridges-Alyssa McGirt

     Bayside Academy
       
       6-1,6-3          
   American Christian Academy
           

4 Faith Christian

Sara Jessica Christjohn-Cornelia Simpson

 6-3,6-2              
             Montgomery Academy
   
           Martha Ernest-Lucy Chapman
   

5 Montgomery Academy

Martha Ernest-Lucy Chapman

         6-2, 6-4
     
                 
   Montgomery Academy
           

6 Whitesburg Christian

Anna McClellan-Megan Tao

 6-1,6-0              
                   
               
7 Bye
     Montgomery Academy
       
       6-1,6-4          
   Lauderdale County
         

8 Lauderdale County

Katie Parker-Claire Ferguson

               
                 Montgomery Academy
             

 Martha Ernest-Lucy Chapman

9 Bye
            Champion
             

 6-4, 6-2

 
   Altamont School
           

10 Altamont School

Archana Yarlagadda-Sydney Hill

               
                   
               

11 Houston Academy

Katelyn Vinson-Caroline Nelson

     Altamont School
       
       7-6,6-1          
   Donoho School
           

12 Donoho School

Marella Hudson-Claire Walker

 6-7,7-5,7-6              
             Altamont School
   
           Archana Yarlagadda-Sydney Hill
   

13 Shoals Christian

Liviah Lash-Livi Nester

         6-2, 6-3
   
                 
   St. Luke's
           

14 St. Luke's

Amelia Speir-Olivia Thompson

 6-1,6-2              
                   
               
15 Bye
     Decature Heritage
       
       6-2,6-1          
   Decature Heritage
           

16 Decatur Heritage

Avery Bowman-Bailey Founds

               
                   

     
2017 1A-3A Girls Tennis  
TEAM SCORING

1

 Montgomery Academy

63

2

 Bayside Academy

43

3

 St. Luke's

33

4

 Shoals Christian

29

5

 Altamont School

28

5

 Houston Academy

28

6

 American Christian Academy

18

7

 Donoho School

 17

8

 Decatur Heritage

12

9

 Lauderdale County


10

 Whitesburg Christian

4

11

 Faith Christian

0

     
   Sportsmanship Award:  Shoals Christian