2018 Boys Class 1A-3A Tennis

     
1A-3A Boys No. 1
                 

1 Lauderdale County

Buddy Burchell

               
                 
   Lauderdale County            
2  Bye                
                   
               

3 St. Bernard

Duy Nguyen

   

 Houston Academy

10-1

       
                 
   Houston Academy            

 

4 Houston Academy

Braden Read

               
                 
           Altamont    

5 Donoho

Cooper Montgomery

               
                 
 

 Donoho

6-1, 6-0

           

6 Lexington

Dustin Smith

               
                   
               

7 Altamont

Spencer Skidmore

   

 Altamont

10-0

       
                 
   Altamont          
8 Bye                
                 
             

 James Torbert

Montgomery Academy

6-1, 6-0

9 Decatur Heritage

Patrick Cheng

            Champion
             

 

 
 

 American Christian

6-2,6-1

           

10 American Christian

Cade Hoogle

               
                   
               

11 St. Lukes

Cole Murphy

   

 American Christian

10-4

       
                 
 

 St. Lukes

6-1, 6-7, 6-2

           

12Pleasant Valley

 Dakota Herron

               
                 
         

 Montgomery Academy

6-0, 6-0

   

13 Sylvania

Alex Ivey

             
                 
 

 Sylvania

6-4, 6-3

           

14 T.R. Miller

Garrett Cave

               
                   
               

15 Montgomery Academy

James Torbert

   

 Montgomery Academy

10-0

       
                 
   Montgomery Academy            
16Bye                
                   

     
1A-3A Boys No. 2
                 

1 Donoho

David Hudson

               
                 
   Donoho            
2 Bye                
                   
               

3 Atlamont

Mac Lidikay

   

 Donoho

10-9

       
                 
 

 Altamont

6-0,6-2

           

4 Lauderdale County

Meet Patel

               
                 
         

 Houston Academy

6-3, 6-2

   

5 Houston Academy

Robert Dunlap

               
                 
 

 Houston Academy

6-0, 6-0

           

6 TR Miller

Sam Terry

               
                   
               
7 Bye    

 Houston Academy

10-0

       
                 
   St. Lukes          

8 St. Lukes

Collin Bryant

               
                 
             

 Robert Dunlap

Houston Academy

6-1, 6-4

9 Bye             Champion
             

 

 
   Lexington            

10 Lexington

Noah Carlock 

               
                   
               

11Montgomery Academy

William Robertson 

   

 Montgomery Academy

10-5

       
                 
 

 Montgomery Academy

6-2, 6-1

           

12 St. Bernard

Chanh Pham

               
                 
         

 Montgomery Academy

6-0, 6-3

   

13 Sylvania

Jarred Higgins

             
                 
 

 Sylvania

6-3, 6-0

           

14 Pleasant Valley

Dawson Meadows

               
                   
               
15 Bye    

 American Christian

10-1

       
                 
   American Christian            

16 American Christian

Clark Thomason

               
                   

     
1A-3A Boys No. 3
                 

1 Houston Academy

Trey Craven

               
                 
   Houston Academy            
2 Bye                
                   
               

3 Altamont

Sameer Sultan

   

 Houston Academy

10-2

       
                 
 

 Altamont

6-1, 6-0

           

4 TR Miller

Matthew Bishop

               
                 
         

 Houston Academy

6-3, 6-4

   

5 Donoho

Harrison Han

               
                 
 

 Montgomery Academy

6-2,6-2

           

6 Montgomery Academy

Dallon Wallis

               
                   
               
7 Bye    

 Montgomery Academy

10-0

       
                 
   Lexington          

8 Lexington

Bert White

               
                 
             

 Trey Craven

Houston Academy

6-2, 6-1

9 Bye             Champion
             

 

 
   Sylvania            

10 Sylvania

Josh Tinker

               
                   
               

11 Pleasant Valley

Trent Findley

   

 American Christian

10-3

       
                 
 

 American Christian

6-0,6-0

           

12 American Christian

Tanner Hearing

               
                 
         

 American Christian

6-0, 6-0

   

13 St. Bernard

David Kim

             
                 
 

 St. Bernard

2-6,6-2,6-4

           

14 Lauderdale County

Brett Marlow

               
                   
               
15 Bye    

 St. Lukes

10-0

       
                 
   St. Lukes            

16 St. Lukes

Wilson Parker

               
                   

     
1A-3A Boys No. 4

                 

1 Houston Academy

Will Tucker

               
                 
   Houston Academy            
2 Bye                
                   
               

3 American Christian

Caleb Burdette

   

 Houston Academy

10-3

       
                 
 

 American Christian

6-2,6-2

           

4 Lauderdale County

Charlie Childress

               
                 
         

 Houston Academy

6-2,6-3

   

5 Altamont

Aaron Miller

               
                 
 

 Altamont

5-7,6-3,6-4

           

6 Montgomery Academy

Will Peeples

               
                   
               
7 Bye    

 Altamont

10-1

       
                 
   Donoho          

8 Donoho

Gray Hanley

               
                 
             

 Will Tucker,

Houston Academy

6-0,6-0

9 Bye             Champion
             

 

 
   TR Miller            

10 TR Miller

Clay Lang

               
                   
               

11 Sylvania

Kenyon Stover

   

 TR Miller

10-7

       
                 
 

 Sylvania

7-5,6-2

           

12 Lexington

Jacob Wells

               
                 
         

 St. Lukes

4-6, 7-5, 10-7

   

13 St. Lukes

Zach Norman

             
                 
 

 St. Lukes

6-1, 6-0

           

14 Pleasant Valley

Jacob Mobley

               
                   
               
15 Bye    

 St. Lukes

10-0

       
                 
   St. Bernard            

16 St. Bernard

William Tang

               
                   


 

     
1A-3A Boys No. 5

                 

1 St. Lukes

Noah Chaltain

               
                 
   St. Lukes            
2 Bye                
                   
               

3 Lexington

Wilton-Mark Pettus

   

 Houston Academy

10-1

       
                 
 

 Houston Academy

6-0,6-0

           

4 Houston Academy

Nicholas Ruddock

               
                 
         

 Houston Academy

6-1, 6-1

   

5 Altamont

Shawn Goyal

               
                 
 

 Altamont

7-6,6-0

           

6 TR Miller

Noah Winton

               
                   
               
7 Bye    

 Altamont

10-2

       
                 
   Donoho          

8 Donoho

Rhett Rigsby

               
                 
             

 Hamilton Chapman

Montgomery

Academy

6-0, 6-1

9 Bye             Champion
             

 

 
   Lauderdale County            

10 Lauderdale County

Dillon Bayes

               
                   
               

11 American Christian

Luke Hydrick

   

 American Christian

10-4

       
                 
 

 American Christian

7-6,6-4

           

12 Sylvania

Mason Sanders

               
                 
         

 Montgomery Academy

6-1,6-1

   

13 St. Bernard

David Yi

             
                 
 

 St. Bernard

6-3,6-1

           

14 Pleasant Valley

Dakota Parr

               
                   
               
15 Bye    

 Montgomery Academy

10-0

       
                 
   Montgomery Academy            

16 Montgomery Academy

Hamilton Chapman

               
                   


 

     
1A-3A Boys No. 6

                 

1 Lexington

Weston Davis

               
                 
   Lexington            
2 Bye                
                   
               

3 Pleasant Valley

Joseph Johnson

   

 TR Miller

10-9

       
                 
 

 TR Miller

6-3,6-4

           

4 TR Miller

Colby Dehoff

               
                 
         

 Altamont

6-1, 6-0

   

5 Altamont

Wesley Sudarshan

               
                 
 

 Altamont

6-1,6-2

           

6 St. Bernard

Gin Zheng

               
                   
               
7 Bye    

 Altamont

10-4

       
                 
   St. Lukes          

8 St. Lukes

William Martin

               
                 
             

 Whit Davis

Montgomery Academy

6-0,6-0

9 Bye             Champion
             

 

 
   Donoho            

10 Donoho

Jack Ballard

               
                   
               

11 American Christian

Ben Banks

   

 Montgomery Academy

10-0

       
                 
 

 Montgomery Academy

6-0,6-0

           

12 Montgomery Academy

Whit Davis

               
                 
         

 Montgomery Academy

6-1, 6-2

   

13 Lauderdale County

Jasper Hammond

             
                 
 

 Houston Academy

6-1,6-0

           

14 Houston Academy

Andrew Ayodeji

               
                   
               
15 Bye    

 Houston Academy

10-2

       
                 
   Sylvania            

16 Sylvania

Jordan Johnson

               
                   


 

     
1A-3A Boys No. 1 Doubles

                 

1 Montgomery Academy

Torbert-Robertson

               
                 
   Montgomery Academy            
2 Bye                
                   
               

3 Pleasant Valley

Herron-Meadows

   

 Montgomery Academy

6-0, 6-0

       
                 
 

 Lexington

6-3, 6-2

           

4 Lexington

Smith-Carlock

               
                 
         

 Montgomery Academy

6-0,6-1

   

5 Lauderdale County

Burchell-Patel

               
                 
 

 American Christian

6-4, 6-3

           

6 American Christian

Hearing-Thomason

               
                   
               

7 Sylvania

Ivey-Tinker

   

 American Christian

6-4, 6-4

       
                 
   Sylvania          
8 Bye                
                 
             

 Read/Dunlap

Houston Academy

6-3,6-2

9 St. Lukes

Murphy-Bryant

            Champion
             

 

 
   St. Lukes            
10 Bye                
                   
               

11 Donoho

Montgomery-Hudson

   

 Donoho

6-1, 6-1

       
                 
 

 Donoho

6-1, 6-0

           

12 TR Miller

Cave-Terry

               
                 
         

 Houston Academy

3-6,7-6,10-4

   

13 St. Bernard

Nguyen-Pham

             
                 
 

 Houston Academy

6-0, 6-0

           

14 Houston Academy

Read-Dunlap

               
                   
               

15 Altamont

Lidikay-Skidmore

   

 Houston Academy

6-1, 3-6, 6-2

       
                 
   Altamont            
16 Bye                
                   


 

     
1A-3A Boys No. 2 Doubles

                 

1 Donoho

Han-Hanley

               
                 
   Donoho            
2  Bye                
                   
               

3 Pleasant Valley

Findley-Mobley

   

 American Christian

6-4, 6-2

       
                 
 

 American Christian

6-0, 6-0

           

4 American Christian

Hoogle-Burdette

               
                 
         

 Altamont

7-6,4-6,12-10

   

5 Sylvania

Higgins-Sanders

               
                 
 

 Sylvania

3-6, 6-2, 6-3

           

6 TR Miller

Bishop-Lang

               
                   
     

 Altamont

       
7 Bye      6-1, 6-0        
                 
   Altamont          

8 Altamont

Sultan-Miller

               
                 
             

 Craven/Tucker

Houston Academy

6-4,6-3

9 Bye             Champion
             

 

 
   Lexington            

10 Lexington

White - Wells

               
                   
               

11 St. Bernard

Kim-Tang 

   

 St. Lukes

6-0, 6-0

       
                 
 

 St. Lukes

7-6, 6-4

           

12 St. Lukes

Parker-Norman

               
                 
         

 Houston Academy

6-0,6-1

   

13 Montgomery Academy

Wallis-Peeples

             
                 
 

 Montgomery Academy

6-2, 6-1

           

14 Lauderdale County

Marlow-Childress

               
                   
       Houston Academy        
15 Bye      6-7,6-4,7-6        
                 
   Houston Academy            

16 Houston Academy

Craven-Tucker

               
                   


 

     
1A-3A Boys No. 3 Doubles

                 

1 Lexington

Pettus-Davis

               
                 
   Lexington            
2 Bye                
                   
               

3 Pleasant Valley

Parr-Johnson

   

 Houston Academy

6-1, 6-0

       
                 
 

 Houston Academy

6-1, 6-4

           

4 Houston Academy

Ruddock-Ayodeji

               
                 
         

 Houston Academy

6-1,6-2

   

5 Altamont

Goyal-Sudarshan

               
                 
 

 Altamont

6-2, 6-2

           

6 St. Bernard

Yi-Zheng

               
                   
               
7 Bye    

 Altamont

3-6, 6-1, 7-5

       
                 
   Sylvania          

8 Sylvania

Stover-Drake Justus

               
               

 Chapman/Davis

Montgomery Academy

             

 

6-4,6-

9 Bye             Champion
             

 

 
   Donoho            

10 Donoho

Rigsby-Reese McWhorter

               
                   
               

11 American Christian

Hydrick-Banks

   

 Montgomery

Academy

6-0, 6-0

       
                 
 

 Montgomery Academy

6-0, 6-1

           

12 Montgomery Academy

Chapman-Davis

               
                 
         

 Montgomery Academy

6-0,6-0

   

13 TR Miller

Winton-Craig Blevins

             
                 
 

 Lauderdale County

7-5, 6-2

           

14 Lauderdale County

Bayes-Connell Cornelius

               
                   
               
15 Bye    

 St. Lukes

6-1, 7-5

       
                 
   St. Lukes            

16 St. Lukes

Chaltain-Martin

               
                   

     
2018 1A-3A Boys Tennis  
TEAM SCORING

1

 Houston Academy

71 

2

 Montgomery Academy

58 

3

 Altamont

37 

4

 American Christian Academy

32 

5

 St. Lukes

24

6

 Donoho

12

7

 Sylvania

9

8

 TR Miller

8

9

 St. Bernard

4

10

 Lauderdale County

11

 Lexington

3

12

 Pleasant Valley

0

   Sportsmanship Award:  
   St. Luke's Episcopal