1A-3A Girls No. 1
                 

1 Decatur Heritage

Brooklyn Parker

               
                 
 

 

 Decatur Heritage

           
2  Bye                
                   
               

3 Lauderdale County

Hannah Mason

   

 Decatur Heritage

10-1

       
                 
 

 St. Lukes

6-3,7-5

           

4 St. Lukes

Macinley  Chastain

               
                 
         

 Bayside Academy

6-2, 6-7

   

5 Donoho

Emma Wiedmer

               
                 
 

 Donoho

4-6,6-0,6-1

           

6 Whitesburg Christian

Britney Batey

               
                   
               
7 Bye    

 Bayside Academy

10-0

       
                 
   Bayside Academy          

8 Bayside Academy

Claire Prickett

               
                 
             

 Peyton Miller

Indian Springs

6-0, 6-0

9 Bye             Champion
             

 

 
   Houston Academy            

10 Houston Academy

Nicola Voss

               
                   
               

11 Montgomery Academy

Caroline Deale

   

 Indian Springs

10-0

       
                 
 

 Indian Springs

6-1, 6-0

           

12 Indian Springs

Peyton Miller

               
                 
         

 Indian Springs

6-1, 6-2

   

13 Faith Christian

Zana Christjohn

             
                 
 

 Altamont

7-5,6-2

           

14 Altamont

Amrita Lakhanpal

               
                   
               
15 Bye    

 Shoals Christian

10-0

       
                 
   Shoals Christian            

16Shoals Christian

Lee Taylor Bishop

               
                   

     
1A-3A Girls No. 2
                 

1 Altamont

Tiana Shelton

               
                 
   Altamont            
2  Bye                
                   
               

3 Bayside Academy

Evelyn Prickett

   

 Bayside Academy

10-4

       
                 
 

 Bayside Academy

6-1,6-2

           

4 Shoals Christian

Madison Hughes

               
                 
         

 Bayside Academy

7-5,6-1

   

5 St. Lukes

Grace Garrett

               
                 
 

 St. Lukes

6-0,6-0

           

6 Indian Springs

Emma Storm

               
                   
               
7 Bye    

 St. Lukes

10-6

       
                 
   Decatur Heritage          

8 Decatur Heritage

Lizzie Bishop

               
                 
             

 Evelyn Prickett

Bayside Academy

6-3,6-3

9 Bye             Champion
             

 

 
   Lauderdale County            

10 Lauderdale County

Brilee Barksdale

               
                   
               

11 Whitesburg Christian

Lauren Posey

   

 Donoho

10-5

       
                 
 

 Donoho

6-1,6-2

           

12 Donoho

Claire Hillman

               
                 
         

 Donoho

6-4,2-6,11-9

   

13 Houston Academy

Marli Kate Jones

             
                 
 

 Houston Academy

6-2, 6-2

           

14 Faith Christian

Sarah Jessica Christjohn

               
                   
               
15 Bye    

 Montgomery Academy

10-7

       
                 
   Montgomery Academy            

16 Montgomery Academy

Martha Ernest

               
                   

     
1A-3A Girls No. 4

                 

1 Lauderdale County

Katie Trousdale

               
                 
   Lauderdale County            
2 Bye                
                   
               

3 Whitesburg Christian

Anna McClellan

   

 Houston Academy

10-0

       
                 
 

 Houston Academy

6-0,6-2

           

4 Houston Academy

Madison Piedra

               
                 
       

 St. Lukes

7-6, 4-6, 10-7

   

5 St. Lukes

Whitney Novak

               
                 
 

 St. Lukes

6-0, 6-0

           

6 Indian Springs

Maggie Shuttlesworth

               
                   
               
7 Bye    

 St. Lukes

10-3

       
                 
   Donoho          

8 Donoho

Marella Hudson

               
                 
             

 Whitney Novak

St. Lukes

6-2,6-0

9 Bye             Champion
             

 

 
   Altamont            

10 Altamont

Archana Yarlagadda

               
                   
               

11 Faith Christian

Meagon Ford

   

 Montgomery Academy

10-0

       
                 
 

 Montgomery Academy

6-1,6-1

           

12 Montgomery Academy

Lucy Chapman

               
                 
         

 Montgomery Academy

4-6,6-4,10-3

   

13 Bayside Academy

Mae Taul

             
                 
 

 Bayside Academy

6-0,6-1

           

14 Shoals Christian

Kaylyn Hinton

               
                   
               
15 Bye      Bayside Academy 10-1        
                 
   Decatur Heritage            

16 Decatur Heritage

Lucy Orr

               
                   


 

     
1A-3A Girls No. 5
                 

1 Altamont

Zoya Bashir

               
                 
   Altamont            
2 Bye                
                   
               

3 Shoals Christian

Maggie Storie

   

 Montgomery Academy

10-5

       
                 
 

 Montgomery Academy

6-2,6-1

           

4 Montgomery Academy

May Sharma

               
                 
         

 Decatur Heritage

6-1, 7-6

   

5 Decatur Heritage

Bailey Founds

               
                 
 

 Decatur Heritage

6-0,6-0

           

6 Faith Christian

Lauren Knapp

               
                   
               
7 Bye    

 Decatur Heritage

10-2

       
                 
   Lauderdale County          

8 Lauderdale County

Claire Ferguson

               
                 
             

 OMelia Macpherson

Bayside Academy

6-0,6-1

9 Bye             Champion
             

 

 
   Houston Academy            

10 Houston Academy

Sissy Adams

               
                   
               

11 Bayside Academy

O-Melia Macpherson

   

 Bayside Academy

10-1

       
                 
 

 Bayside Academy

6-3,6-1

           

12 Donoho

Claire Walker

               
                 
         

 Bayside Academy

1-6,7-6,11-9

   

13 Whitesburg Christian

Megan Tao

             
                 
 

 Whitesburg Christian

6-0,6-1

           

14 Indian Springs

Amy Li

               
                   
               
15 Bye    

 St. Lukes

10-2

       
                 
   St. Lukes            

16 St. Lukes

Amelia Speir

               
                   

     
1A-3A Girls No. 3

                 

1 St. Lukes

Anna Marie Bentley

               
                 
   St. Lukes            
2 Bye                
                   
               

3 Whitesburg Christian

Terah Keller

   

 Bayside Academy

6-4, 6-2

       
                 
 

 Bayside Academy

6-4,6-2

           

4 Bayside Academy

Ellie Perry

               
                 
         

 Montgomery Academy

6-1, 6-0

   

5 Shoals Christian

Presleigh Lowery

               
                 
 

 Shoals Christian

6-3,6-0

           

6 Indian Springs

Lucy Zheng

               
                   
     

 Montgomery

Academy

6-2, 6-0

       
7 Bye             
                 
   Montgomery Academy          

8 Montgomery Academy

Jenna Chandler

               
                 
             

 Jenna Chandler

Montgomery Academy

6-1, 6-2

9 Bye             Champion
             

 

 
   Altamont            

10 Altamont

Archana Yarlagadda

               
                   
               

11 Lauderdale County

Katie Parker

   

 Decatur Heritage

10-3

       
                 
 

 Decatur Heritage

6-2,7-6

           

12 Decatur Heritage

Lida Orr

               
                 
         

 Donoho

6-2,6-1

   

13 Houston Academy

Sara Beth Ramsey

             
                 
 

 Houston Academy

6-0, 6-0

           

14 Faith Christian

Kristin Covington

               
                   
               
15 Bye    

 Donoho

10-3

       
                 
   Donoho            

16 Donoho

Virginia Hutto

               
                   


 

     
1A-3A Girls No. 6

                 

1 Donoho

Lily Grace Draper

               
                 
   Donoho            
2 Bye                
                   
               

3 Faith Christian

Kassidy Nix

   

 Donoho

10-0

       
                 
 

 Houston Academy

6-1,6-0

           

4 Houston Academy

Caroline Nelson

               
                 
         

 Bayside Academy

6-3, 6-0

   

5 Bayside Academy

Mary Catherine Branyon

               
                 
 

 Bayside Academy

6-0,6-0

           

6 Shoals Christian

Katie Heinkel

               
                   
               
7 Bye    

 Bayside Academy

10-0

       
                 
   Lauderdale County          

8 Lauderdale County

Megan Childress

               
                 
             

 Mary Catherine Branyon

Bayside Academy

6-2,6-1

9 Bye             Champion
             

 

 
   Montgomery Academy            

10 Montgomery Academy

McRae Freeman

               
                   
               

11 St. Lukes

Olivia Thompson

   

 Montgomery Academy

10-0

       
                 
 

 St. Lukes

6-4,6-1

           

12 Altamont

Jhilan Dasgupta

               
                 
         

 Montgomery Academy

6-3, 6-0

   

13 Indian Springs

Clara Lapidus

             
                 
 

 Indian Springs

6-1,6-3

           

14 Whitesburg Christian

Citalli Kaefer

               
                   
               
15 Bye    

 Indian Springs

10-8

       
                 
   Decatur Heritage            

16 Decatur Heritage

Florence Bowman

               
                   


 

     
1A-3A Girls No. 1 Doubles

                 

1 Indian Springs

Miller-Storm

               
                 
   Indian Springs            
2 Bye                
                   
               

3 Lauderdale County

Mason-Barksdale

   

 Indian Springs

6-4, 6-0

       
                 
 

 Lauderdale County

1-6, 6-4, 6-4

           

4 St. Lukes

Chastain-Garrett

               
                 
         

 Shoals Christian

6-4,6-0

   

5 Decatur Heritage

Parker - Orr

               
                 
 

 Faith Christian

6-1, 7-6

           

6 Faith Christian

Christjohn-Christjohn

               
                   
               

7 Shoals Christian

Bishop-Hughes

   

 Shoals Christian

6-0, 6-1

       
                 
   Shoals Christian          
8 Bye                
                 
             

 Bishop/Hughes

Shoals Christian

3-6,6-3,6-2

9 Houston Academy

Voss-Jones

            Champion
             

 

 
   Houston Academy            
10 Bye                
                   
               

11Donoho

Wiedmer-Hutto 

   

 Houston Academy

7-6, 7-6

       
                 
 

 Donoho

6-4, 4-6, 6-4

           

12 Whitesburg Christian

Batey-Posey 

               
                 
         

 Bayside Academy

6-4,6-4

   

13 Altamont

Lakhanpal-Shelton

             
                 
 

 Altamont

7-5, 6-2

           

14 Montgomery Academy

Deale-Chandler

               
                   
               

15 Bayside Academy

Prickett-Prickett

   

 Bayside Academy

7-5, 6-4

       
                 
   Bayside Academy            
16 Bye                
                   


 

     
1A-3A Girls No. 2 Doubles

                 

1 St. Lukes

Bentley-Novak

               
                 
   St. Lukes            
2  Bye                
                   
               

3 Houston Academy

Ramsey-Piedra

   

 St. Lukes

7-5, 6-2

       
                 
 

 Houston Academy

6-2, 6-1

           

4 Whitesburg Christian

Keller-McClellan

               
                 
         

 St. Lukes

6-1,6-1

   

5 Donoho

Hillman-Hudson

               
                 
 

 Donoho

6-0, 6-1

           

6 Indian Springs

Zheng-Shuttlesworth

               
                   
               
7 Bye    

 Donoho

7-6, 6-4, 7-5

       
                 
   Altamont          

8 Altamont

Guru-Yarlagadda

               
               

 Bentley/Novak

St. Luke's

3-6,6-1,6-1

             

 

9 Bye             Champion
             

 

 
   Lauderdale County            

10 Lauderdale County

Trousdale-Burchell

               
                   
               

11 Shoals Christian

Lowery-Hinton

   

 Montgomery Academy

6-0, 6-0

       
                 
 

 Montgomery Academy

6-0, 6-1

           

12 Montgomery Academy

Ernest-Chapman

               
                 
         

 Montgomery Academy

6-2,6-4

   

13 Bayside Academy

Taul-Branyon

             
                 
 

 Bayside Academy

6-1, 6-2

           

14 Faith Christian

Covington-Ford

               
                   
               
15 Bye    

 Bayside Academy

6-0, 6-3

       
                 
   Decatur Heritage            

16 Decatur Heritage

Bishop-Founds

               
                   


 

     
1A-3A Girls No. 3 Doubles

                 

1 Bayside Academy

Perry-Macpherson

               
                 
   Bayside Academy            
2 Bye                
                   
               

3 Houston Academy

Adams-Nelson

   

 Bayside Academy

6-0,6-2

       
                 
 

 Houston Academy

7-6, 4-6, 6-2

           

4 St. Lukes

Speir-Thompson

               
                 
         

 Bayside Academy

6-3, 6-3

   

5 Decatur Heritage

Bowman-Orr 

               
                 
 

 Decatur Heritage

6-1, 6-1

           

6 Shoals Christian

Storie-Heinkel

               
                   
               
7 Bye    

 Donoho

6-0, 7-5

       
                 
   Donoho          

8 Donoho

Walker-Draper

               
                 
             

 Freeman/Chapman

Montgomery Academy

6-2,6-3

9 Bye             Champion
             

 

 
   Lauderdale County            

10 Lauderdale County

Parker-Childress

               
                   
               

11 Whitesburg Christian

Tao-Kaefer

   

 Altamont

6-2, 6-3

       
                 
 

 Altamont

6-4, 6-2

           

12 Altamont

Bashir-Nivedita Rao

               
                 
         

 Montgomery Academy

7-5,6-2

   

13 Indian Springs

Li-Lapidus

             
                 
 

 Indian Springs

6-3, 7-5

           

14 Faith Christian

Dacey Dunaway-Cailee Waldrop

               
                   
               
15 Bye    

 Montgomery Academy

6-2, 6-2

       
                 
   Montgomery Academy            

16 Montgomery Academy

Freeman-Ann Coburn Chapman

               
                   

     
2018 1A-3A Girls Tennis  
TEAM SCORING

1

 Bayside Academy

62 

2

 Montgomery Academy

49 

3

 Donoho

33

4

 St. Lukes

32

5

 Indian Springs

24 

6

 Houston Academy

22

7

 Shoals Christian

18

8

 Decatur Heritage

17

9

 Altamont

14 

10

 Lauderdale County

3

11

 Faith Christian

 3 

12

Whitesburg Christian

2

     
   Sportsmanship Award:  
Altamont School