Mode:  
 

2018 Boys Class 4A-5A State Tennis

     
4A-5A Boys No. 1 Singles
1Briarwood
John Wolf
                   
                     
   Briarwood                
2 Bye                    
                       

 Charles Henderson

                 
3 Cole Oswald      Briarwood            
     Charles  6-0,6-0              
   Henderson                
4 Bye                    
                     
 Central          Briarwood        
5 Andrew Mashburn          6-0,6-0          
                     
   Central                
6 Bye                    
                       
 Sardis                  
7 Drew Johnson      Sardis            
       6-0,4-6,6-3              
 Lee  Sardis              
8 Marcario Kelley  6-4,6-3                  
                     
 West Point              Briarwood    
9 Carson Moon              6-3,6-3    
                     
   West Point                
10 Bye                    
                       
 Springville                  

 

11Cameron Coker

     West Point            
     6-1,6-2              
   Springville                
12 Bye                    
                     
 St. Paul's          St. Paul's        
13 Nathan Smith          6-2,6-2        
                   
   St. Paul's                
14 Bye                    
                       
 Brooks                  
15 Josh Holt      St. Paul's            
       6-0,6-0              
   Brooks                
16 Bye                  Kaustubh Holcomb  
                       
 Corner                    Randolph  
17 Tyler Seifert
                Champion
                   7-5,1-6,6-3  
   Corner                
18 Bye                    
                     
                   
19 Bye      LAMP            
     6-2,6-0              
 Lamp  Lamp                
20 Jaemin Kim                    
                     
           Randolph        
21 Bye          6-2,6-0          
                   
 UMS- Wright  UMS-Wright                
22 Bruno Anez                    
                       
                   
23 Bye
     Randolph            
       6-2,6-0              
 Randolph  Randolph              
24 Kaustubh Holcomb                    
                     
 Trinity              Randolph    
25 Thomas Treadwell              6-0,6-1    
                   
 Fayette Co.  Trinity                
26 Kory Adams  6-0,6-0                  
                       
                   
27 Bye
     Saint James            
     1-5, Ret              
 Saint James  Saint James                
28 Hawthorne Ramsey                    
                     
           Saint James        
29 Bye          6-4,6-3        
                     
 Jacksonville  Jacksonville                
30 Jesse Wilson                    
                       
                   
31Bye      Cherokee Co.            
     6-2,7-5              
 Cherokee Co.  Cherokee Co.                
32 John Proctor                    
                     
     
4A-5A Boys No. 2 Singles
 Jacksonville                
1 Ben Patterson                
                 
 Fayette Co.  Jacksonville            
2 Walt Gary  6-2,6-3              
                   
 Randolph              
3 Jose Braulio      Randolph        
       6-2,6-0          
 Springville  Randolph            
4 Brett Blair  6-0,6-1              
                 
 Saint James          Trinity    
5 J.B. Ramsey           6-0,6-4      
                 
 UMS-Wright  UMS-Wright            
6 Trey Fowler  6-0,6-4              
                   
 Trinity              
7 Max Williams      Trinity        
       6-1,6-2          
 Lee  Trinity          
8 Garrett Hendley  6-1,6-0              
                 
 LAMP            

 Briarwood

Parker Bradbary

9 Arnob Guha            

 

Champion

             

 

 
 St. Paul's  St. Paul's          6-0,6-3  
10 Jimmy Mackin  6-0,7-6(5)              
                   
 Charles Henderson              
11 Armon Sheffield      St. Paul's        
       6-1,6-0          
 Sardis  Sardis            
12 Chase Bright  7-5,4-6,7-6(5)              
                 
 Cherokee Co.          Briarwood    
13 Jonathan Rainer          6-2,6-0    
                 
Briarwood  Briarwood            
14 Parker Bradbary  6-0,6-0              
                   
 Corner              
15 Jackson Hartley      Briarwood        
       6-0,6-0          
 Brooks  Corner            
16 Tithe Brown  6-1,4-6,6-1              
                   
     
4A-5A Boys No. 3 Singles
 LAMP                
1 Josh Kim                
                 
 Corner  LAMP            
2 Will Watson  6-1,6-0              
                   
 Saint James              
3 Sam Prickett      LAMP        
       6-2,6-1          
 Brooks  Saint James            
4 Ethan Myrick  6-0,6-1              
                 
 Briarwood          Briarwood    
5 Connor Coleman          6-2,7-6(4)      
                 
 Springville  Briarwood            
6 Michael Gautney  6-0,6-1              
                   
 Fayette Co              
7 Pearce Bolling      Briarwood        
       6-1,6-0          
 Trinity  Trinity          
8 Dean Herndon  6-1,6-1              
               

Briarwood

 

 Lee            

 Connor Coleman

9 Gerald Howard             Champion
             

 6-1,6-2

 
 Jacksonville  Lee            
10 Cole Gaddy  6-4,7-5              
                   
 Charles Henderson              
11 Charlie Rawls      Cherokee Co.        
                 
 Cherokee Co.  Cherokee Co.  4-6,6-1,6-2          
12 Michael Cox  6-2,6-1              
                 
 Sardis          St.Paul's    
13 Logan Dewberry          6-0,6-0    
                 
 St. Paul's  St. Paul's            
14 Kessler Park  6-4,6-1              
                   
 UMS-Wright              
15 Giddens Ford      St. Paul's        
       7-5,6-1          
 Randolph  UMS_Wright            
16 Tripp Slyman  6-2,7-5              
                   
     
4A-5A Boys No. 4 Singles
 Fayette Co.                
1 Preston Jones                
                 
 Corner  Fayette Co.            
2 Conner Overton  6-1,6-3              
                   
 Saint James              
3 Ryan Jeong      St. James        
       6-0,6-2          
 Springville  Saint James            
4 Doug Turney  6-3,6-4              
                 
 Trinity          Trinity    
5 Tucker Bryan          6-4,6-0      
                 
 St. Paul's  Trinity            
6 Chris Bowen  6-4,6-2              
                   
 Jacksonville              
7 Brett Noah      Trinity        
       6-0,6-2          
 Lee Jacksonville          
8 Charles Cummings  6-2,7-5              
                 Briarwood
 Sardis            

 Ethan Carr

9 Cade Blackwell             Champion
             

 6-0,6-0

 
 Briarwood  Briarwood            
10 Ethan Carr  6-0,6-0              
                   
 Charles Hendrson              
11 Cole Curtis      Briarwood        
       6-0,6-0          
 Cherokee Co.  Cherokee Co.            
12 Josiah Green  6-0,6-0              
                 
 Brooks          Briarwood    
13 Tyler Cochran          6-2,6-0    
                 
 Randolph  Randolph            
14 Sean Davis  6-0,6-1              
                   
 LAMP              
15 Dishon Chondrasoma      Lamp        
       7-5,6-3          
 UMS-Wright  LAMP            
16 Stephen Ashbee  6-1,6-2              
                   
     
4A-5A Boys No. 5 Singles
 LAMP                
1 Felix Wang                
                 
 Jacksonville  LAMP            
2 Ammon Record  6-1,6-2              
                   
 Fayette Co.              
3 Jake Beede      LAMP        
       6-4,6-0          
 Charles Henderson  Fayette Co.            
4 Gus Hughes  6-7(2),6-4,6-1              
                 
 Saint James          LAMP    
5 Mitch Mathews          2-6,6-3,6-2      
                 
 Sardis  St. James            
6 Javan Smith  6-2,6-4              
                   
 Randolph              
7 Matthew Tao      UMS-Wright        
       6-3,7-5          
 UMS-Wright  UMS-Wright          
8 Edward Ladd  3-6,6-2,6-2              
                 Briarwood
 Lee            

 Alex Felts

9 Khail Tafte             Champion
             

 6-1,6-3

 
 St. Paul's  St. Paul's            
10 Will Steadman  6-0,6-0              
                   
 Trinity              
11 Joppa Pendley      Briarwood        
       6-4,6-0          
 Briarwood  Briarwood            
12 Alex Felts  7-5,6-4              
                 
 Corner          Briarwood    
13 Kaleb Ferguson          6-2,6-2    
                 
 Springville  Springville            
14 Garreth Guevara  6-0,6-3              
                   
 Brooks              
15 Drew Keeton      Cherokee Co.        
       6-4,6-2          
 Cherokee Co.  Cherokee Co.            
16 Kyle burgess  6-1,6-1              
                   
     
4A-5A Boys No. 6 Singles
 Sardis                
1 Dillon Haygood                
                 
 Brooks  Sardis            
2 Jack Shaddix  6-2,6-2              
                   
 Trinity              
3 Jack Jones      Trinity        
       6-3,6-3          
 Jacksonville  Trinity            
4 Mason Bayles  6-1,6-1              
                 
 Fayette Co.          Trinity    
5 Landon Hamlett          6-3,6-1      
                 
 Corner  Fayette Co.            
6 Tyler Carver  6-2,6-4              
                   
 Randolph              
7 Tanuj Alapati      Randolph        
       6-0,6-1          
 Charles Henderson  Randolph          
8 Gabe Meredith  6-0,6-0              
                 Briarwood
 Lee            

 Tyler Guerra

9 Thane Tafte             Champion
             

 

 
 Saint James  St. James          6-0,6-1  
10 Jacob Seale  6-0,6-2              
                   
 Cherokee Co.              
11 Colton Hill      Briarwood        
       6-1,6-1          
 Briarwood  Briarwood            
12 Tyler Guerra  6-2,6-0              
                 
 LAMP          Briarwood    
13 Eric Mesina          6-0,6-2    
                 
 St. Paul's  LAMP            
14 Jack Rubisch  6-4,6-2              
                   
 UMS-Wright              
15 David Bell      LAMP        
       4-6,6-3,6-3          
 Springville  UMS-Wright            
16Preston Pitts  6-3,6-1              
                   
     
4A-5A Boys No. 1 Doubles
Jacksonville
1Jesse Wilson- Ben Patterson
                   
                     
   Jacksonville                
2 Bye                    
                       
 Fayette Co.                  
3 Kory Adams-Walt Gary      Jacksonville            
       6-1,6-0              
   Fayette Co.                
4 Bye                    
                     
 LAMP          LAMP        
5Jaemin Kim-Josh Kim          6-0,6-4          
                     
   LAMP                
6 Bye                    
                       
 Sardis                  
7Drew Johnson-Chase Bright      LAMP            
       6-0,6-2              
 Corner  Sardis              
8 Tyler Seifert-Will Watson  6-4,6-1                  
                     
 Briarwood              Briarwood    
9 John Wolf-Parker Bradbary              6-0,6-1    
                     
   Briarwood                
10 Bye                    
                       
                   
Trinity
11 Max Williams-Joppa Pendley
     Briarwood            
     6-1,6-1              
   Trinity                
12 Bye                    
                     
 Central          Briarwood        
13 Andrew Mashburn-Elijah Mashburn          6-2,6-0        
                   
   Central                
14 Bye                    
                       
 Randolph                  
15 Kaustubh Holcomb-Sean Davis      Randolph            
       6-0,6-1              
   Randolph                
16 Bye                  Briarwood  
                     John Wolf  
                     Parker Bradbary  

17 Bye
                Champion
                   6-3,6-3  
 Brooks  Brooks                
18 Josh Holt-Tyler Cochran                    
                     
                   
19 Bye      UMS_Wright            
     6-1,6-0              
 UMS-Wright  UMS-Wright                
20 Bruno Anez-Stephen Ashbee                    
                     
           UMS-Wright        
21 Bye          6-3,7-5          
                   
 Charles Henderson  Charles Henderson                
22 Cole Oswald-Cole Curtis                    
                       
                   

23 Bye
     Cherokee Co.            
       6-1,6-3              
 Cherokee Co.  Cherokee Co.              
24 John Proctor-Jonathon Rainer                    
                     
 St. Paul's              St. John Paul II    
25 Jimmy Mackin-Kessler Park              6-2,6-1    
                   
 Lee  St. Paul's                
26 Macario Kelly-Charles Cummings  6-1,6-0                  
                       
                   

27 Bye
     St. John Paul II            
     6-2,6-2              
 St. John Paul II  St. John Paul II                
28 Michal Varovsky-Jachym Bezovska                    
                     
           St. John Paul II        
29 Bye          6-2,6-2        
                     
 Springville  Springville                
30 Cameron Coker-Brett Blair                    
                       
                   
31 Bye      Saint James            
     6-1,6-1              
 Saint James  Saint James                
32 Hawthorne Ramsay-J.B. Ramsey                    
     
4A-5A Boys No. 2 Doubles
 Charles Henderson                
1 Armon Sheffield-Charlie Rawls                
                 
 LAMP  LAMP            
2 Arnob Guha-Jae Lee  6-1,6-2              
                   
 Trinity              
3 Thomas Tredwell-Tucker Bryan      Trinity        
       7-5,6-0          
 Fayette Co.  Trinity            
4 Pearce Bolling-Preston Jones  6-0,6-0              
                 
 Cherokee Co.          Briarwood    
5 Josiah Green-Kyle Burgess         walkover (inj)      
                 
 Springville  Cherokee Co.            
6 Doug Turner-Garreth Guevera  6-4,6-2              
                   
 Briarwood              
7 Connor Coleman-Luke Wolf      Briarwood        
       6-0,6-0          
 Lee  Briarwood          
8 Garrett Hendley-Gerald Howard  6-0,6-0              
                 
 Saint James            

 Briarwood

Connor Coleman

Luke Wolf

9 Sam Prickett-Jacob Seale             Champion
             

 6-2,6-1

 
 Jacksonville  Saint James            
10 Cole Gaddy-Brett Noah  6-0,7-5              
                   
 Corner              
11 Jackson Hartley-Conner Overton      St. Paul's        
       6-1,6-2          
 St. Paul's  St. Paul's            
12 Nathan Smith-Will Steadman  6-0,6-0              
                 
 Sardis          St. Paul's    
13 Logan Dewberry-Cade Blackwell          4-6,6-1,6-4    
                 
 Randolph  Randolph            
14 Jose Braulio-Tripp Slyman  6-2,6-1              
                   
 UMS-Wright              
15 David Bell-Jay Murray      Randolph        
       1-6,6-3,6-3          
 Brooks  UMS-Wright            
16 Tithe Brown-Ethan Myrick  6-0,6-0              
                   
     
4A-5A Boys No. 3 Doubles
Briarwood                
1 Ethan Carr-Tyler Guerra                
                 
 Charles Henderson  Briarwood            
2 Gus Hughes-Gabe Meredith  6-0,6-0              
                   
 Springville              
3 Michael Gautney-Preston Pitts      Briarwood        
       6-0,6-4          

 St. Paul's

 St. Paul's            
4 Chris Bowman-Carson Braswell  6-4,6-1              
                 
 LAMP          Briarwood    
5 Dishon Chondrasoma-Simon Kim          6-0,6-0