2018 7A Boys State Tennis Bracket

     
7A Boys No. 1 Singles
                 

1 Auburn

Phillip Bosman

               
                 
   Auburn            
2  BYE                
                   
               

3 James Clemens

Taiga Koyama

     Auburn        
       6-3,6-4          
 

 Vestavia

           

4 Vestavia

Alex Lloyd

 3-6,7-5,6-2              
                 
           McGill Toolen    

5 BYE

         6-2,6-1      
                 
   Enterprise            

6  Enterprise

Gage Anderson

               
                   
               

McGill Toolen

Brooks Green

     McGill Toolen        
       6-0,6-1          
   McGill Toolen          

8 BYE

               
               


McGill Toolen

             

 Brooks Green

9 BYE

           

Champion

6-3,6-2

             

 

 
   Huntsville            

10 Huntsville

Connor Coots

               
                   
               

11 Fairhope

Wil Dotson

     Fairhope        
       6-2,6-3          
   Fairhope            

12 BYE

               
                 
           Fairhope    

13 Mountain Brook

Andrew Karcher

         7-6(1),7-6(10)    
                 
   Mtn. Brook            

14 BYE

               
                   
               
15 BYE      Oak Mtn.        
       6-2,6-2          
   Oak Mtn.            

16 Oak Mountain

Zach Matuszack

               
                   

     
7A Boys No. 2 Singles
                 

1 Auburn

Tanner Debardelaben

               
                 
   Auburn            

2  BYE

               
                   
               

3 Huntsville

Henry Stephens

     Auburn        
       6-0,6-4          
   Huntsville            

4 BYE

               
                 
           Auburn    

5 Enterprise

Ayden Peterson

         6-3,6-4      
                 
   Enterprise            
6 BYE                
                   
               

7 James Clemens

Alex Rainer

     James Clemens        
       6-1,6-2          
   James Clemens          

8 BYE

               
               
             

 McGill Toolen

 Hallet Green

9 Mountain Brook

William Watts

           

Champion

6-1,6-0

             

 

 
   Mnt. Brook            

10 BYE

               
                   
               

11 Fairhope

Patton Trotter

     Mtn. Brook        
       6-2,6-4          
   Fairhope            

12 BYE

               
                 
           McGill Toolen    

13 Vestavia

Sam Smith

         6-1,6-3    
                 
   Vestavia            

14 BYE

               
                   
               

15 McGill Toolen

Hallet Green

     McGill Toolen        
       6-0,6-1          
   McGill Toolen            

16 BYE

               
                   

     
7A Boys No. 3 Singles
                 

1 Mountain Brook

Aidan Cabraja

               
                 
   Mtn. Brook            
2 BYE                
                   
               

3 Fairhope

Elliot Johnson

     Mtn. Brook        
       6-2,6-1          
   Fairhope            

4 BYE

               
             Mtn. Brook    
               

5 Enterprise

Logan Robinette

         6-4,6-0      
                 
   Enterprise            
6 BYE                
                   
               

7 James Clemens

Dallas Burkes

     James Clemens        
       6-2,6-0          
   James Clemens          

8 BYE

               
                 
             


 Mountain Brook
 Aiden Cabraja

9 McGill Toolen

Jeffery Schock

           

Champion

6-2,6-1

             

 

 
   McGill  Toolen            

10 BYE

               
                   
               

11 Vestavia

Gray Moore

     Vestavia        
       6-1,6-0          
   Vestavia            

12 BYE

               
                 
           Vestavia    

13 Huntsville

Connor Jiminez

         6-0,6-2    
                 
   Huntsville            

14 BYE

               
                   
               

15 Auburn

Sunghun Cho

     Huntsville        
       6-1,6-2          
   Auburn            

16 BYE

               
                   

     
7A Boys No. 4 Singles

                 

1 Huntsville

Reed Martinson

               
                 
   Huntsville            
2 BYE                
                   
               

3 Mountain Brook

Haskins Jones

     Mtn. Brook        
       6-2,6-4          
   Mtn. Brook            

4 BYE

               
                 
           McGill Toolen    

5 Enterprise

Bradley Pouncy

         6-1,7-5      
                 
   Enterprise            
6 BYE                
                   
               

7 McGill Toolen

Jordan Agagan

     McGill Toolen        
       6-0,6-4          
   McGill Toolen          

8 BYE

               
               

 
 Vestavia

             

 Clay Castleberry

9 Auburn

Camerson Truman-Wyss

           

Champion

6-1,6-4

             

 

 
   Auburn            

10 BYE

               
                   
               

11 Fairhope

Channing Townshend

     Auburn        
       6-1,6-1          
   Fairhope            

12 BYE

               
                 
           Vestavia    

13 James Clemens

Shubh Malhatra

         4-6,6-0,6-3    
                 
   James Clemens            

14 BYE

               
                   
               

15 Vestavia

Clay Castleberry

     Vestavia        
       6-0,6-1          
   Vestavia            

 16 BYE

               
                   


 

     
7A Boys No. 5 Singles

                 

1 Huntsville

John Lusk

               
                 
   Huntsville            
2 BYE                
                   
               

3 Mountain Brook

Jonathan Wheeler

     Huntsville        
       6-2,6-3          
   Mtn. Brook            

4 BYE

               
                 
           Auburn    

5 Fairhope

Hayden Henley

         6-2,2-6,6-1      
                 
   Fairhope            
6 BYE                
                   
               

7 Auburn

Andrew Wang

     Auburn        
       6-1,6-3          
   Auburn          

8 BYE

               
                 Vestavia
             

 Robert Hill

9 Vestavia

Robert Hill

           

Champion

6-2,6-1

             

 

 
   Vestavia            

10 BYE

               
                   
               

11 Enterprise

Mitchell Carr

     Vestavia        
       6-2,6-0          
   Enterprise            

12 BYE

               
                 
           Vestavia    

13 James Clemens

Kurt Scheidker

         6-1,6-1    
                 
   James Clemens            

14 BYE

               
                   
               

15 McGill Toolen

Thomas Jackson

     McGill Toolen        
       4-6,6-2,6-4          
   McGill Toolen            

16 BYE

               
                   


 

     
7A Boys No. 6 Singles

                 

1 Mountain Brook

Stuart Phelan

               
                 
   Mtn. Brook            
2 BYE                
                   
               

3 James Clemens

Ramy Haggag

     Mtn. Brook        
       6-0,6-2          
   James Clemens            

4 BYE

               
                 
           Mtn. Brook    

5 Vestavia

Jack Kimbrough

         6-3,6-3      
                 
   Vestavia            
6 BYE                
                   
               

7 Auburn

Jihun Cho

     Vestavia        
       6-0,6-4          
   Auburn          

8 BYE

               
                 Mountain Brook
             

 Stuart Phelan

9 Fairhope

Sam Marcato

           

Champion

6-3,6-4

             

 

 
   Fairhope            

10 BYE

               
                   
               

11 Enterprise

Reagan Robinette

     Enterprise        
       7-5(5),6-2          
   Enterprise            

12 BYE

               
                 
           Huntsville    

13 McGill Toolen

Sam Abruscato

         6-2,6-1    
                 
   McGill Toolen            

14 BYE

               
                   
               

15 Huntsville

Clayton Pearsall

     Huntsville        
       6-3,6-1          
   Huntsville            

16 BYE

               
                   


 

     
7A Boys No. 1 Doubles

 

                 

1 Huntsville

Connor Coots-Henry Stephens

               
                 
   Huntsville            
2 BYE                
                   
               

3 Fairhope

Wil Dotson-Elliot Johnson

     Fairhope        
       6-3,7-6 (5)          
   Fairhope            

4 BYE

               
                 
           Mtn. Brook    

5 Mountain  Brook

Andrew Karcher-William Watts

         6-4,6-1      
                 
   Mtn. Brook            
6 BYE                
                   
               

7 Auburn

Phillip Bosman-Tanner Debardelaben

     Mtn. Brook        
       6-4,6-1          
   Auburn          

8 BYE

               
                 McGill Toolen
             

Brooks Green-Jordan Agagan

9 McGill Toolen

Brooks Green-Jordan Agagan

           

 

Champion

6-3,6-2

             

 

 
   McGill Toolen            

10 BYE

               
                   
               

11 Enterprise

Gage Anderson-Ayden Peterson

     McGill Toolen        
       6-3,6-1          
   Enterprise            

12 BYE

               
                 
           McGill Toolen    

13 James Clemens

Taiga Koyama-Shuhb Malhatra

         6-1, 7-6 (2)    
                 
   James Clemens            

14 BYE

               
                   
               

15 Vestavia

Alex Lloyd-Clay Castleberry

     Vestavia        
       2-6,6-0,6-3          
   Vestavia            

16 BYE

               
                   


 


     
7A Boys No. 2 Doubles

                 

1 James Clemens

Alex Rainer-Dallas Burkes

               
                 
   James Clemens            
2  BYE                
                   
               

 Enterprise

Logan Robinette-Mitchell Carr

     James Clemens        
       6-1,6-0          
   Enterprise            

4 BYE

 

             
                 
           McGill Toolen    

5 Huntsville

Connor Jiminez-Reed Martinson

         6-1,6-1      
                 
   Huntsville            
6 BYE                
                   
               

7 McGill  Toolen

Hallet Green-Jeffery Schock

     McGill  Toolen        
       6-0,6-1          
   McGill Toolen          

8 BYE

               
               

 McGill Toolen

             

Hallet Green-Jeffery Schock

9 Mountain Brook

Aiden Cabraja-Stuart Phelan

           

Champion

6-4,6-4

             

 

 
   Mtn. Brook            

10 BYE

               
                   
               

11 Fairhope

Patton Trotter-Channing Townshend

     Mtn. Brook        
       6-2,6-2          
   Fairhope            

12 BYE

               
                 
           Vestavia    

13 Vestavia

Gray Moore-Robert Hill

         7-6 (2),6-4    
                 
   Vestavia            

14 BYE

 

             
                   
               

15 Auburn

Camerson Truman Wyss- Sunghun Cho

     Vestavia        
       7-6 (6), 6-4          
   Auburn            

16 BYE

               
                   


 

     
7A Boys No. 3 Doubles

                 

1 Huntsville

John Lusk-Clayton Pearsall

               
                 
   Huntsville            
2 BYE                
                   
               

3 Mountain Brook

Haskins Jones-Cars Chandler

     Huntsville        
       6-4,6-4          
   Mtn. Brook            

4 BYE

               
                 
           Vestavia    

5 Enterprise

Bradley Pouncey-Reagan Robinette

         6-1,6-2      
                 
   Enterprise            
6 BYE                
                   
               

7 Vestavia

Sam Smith-Jack Kimbrough

   

 

 Vestavia

       
       6-0,6-0          
   Vestavia          

8 BYE

               
                 Vestavia
             

Sam Smith-Jack Kimbrough

9 McGill Toolen

Thomas Jackson-Sam Abruscato

           

Champion

6-3,6-1

             

 

 
   McGill Toolen            

10 BYE

               
                   
               

11 James Clemens

Kurt Scheidker-Cameron Beck

     McGill Toolen        
       4-6,6-2,6-2          
   James Clemens            

12 BYE

               
                 
           Auburn    

13 Fairhope

Hayden Henley-Harrison Hall

         7-5,6-4    
                 
   Fairhope            

14 BYE

               
                   
               

15 Auburn

Andrew Wang-Graham Richey

     Auburn        
       4-6,6-3,6-2          
   Auburn            

16 BYE

               
                   

     
2018 7A Boys Tennis  
TEAM SCORING

1

 McGill Toolen

41 

2

 Vestavia

38 

3

 Mountain Brook

27 

4

 Auburn

 20

5

 Huntsville

11 

6

 Fairhope

7

 James Clemens

 7

8

 Oak Mountain

 4

9

 Enterprise

 2

10

 

 

11

 

 

12

 

 

     
   Sportsmanship Award:  
 Auburn