2006 Track & Field State Meet Results
- 2A Girls

     
 
Licensed to Mountain Brook High School           Hy-Tek's Meet Manager 5/5/2006
2006 AHSAA Track and Field Championships - 5/4/2006 to 5/6/2006
Birmingham, Alabama
Results

Event 201 Girls 100 Meter Dash 2A
===================================================================
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Stafford, Carol Cleveland 12.71q 1
1 McElrath, Jasmine Comer 12.71q 2
3 Sturkie, Natasha White Plains 12.73q 1
4 Sims, Vanessa Randolph Co. 13.08q 2
5 Holiday, Stacey Cherokee 13.09q 2
6 Kent, Shanitra Billingsley 13.16q 1
7 Wright, Tasheanna Holy Family 13.37q 2
8 Martin, Tuana Gaston 13.58q 1
9 Johnston, Jessica Red Bay 13.73 1
10 Brown, Brittany Billingsley 13.79 1
11 Jackson, Andrea Holy Family 13.88 1
12 Barnett, Aimee Holly Pond 14.13 1
13 Wilkerson, Candice White Plains 14.23 2

Event 201 Girls 100 Meter Dash 2A
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 McElrath, Jasmine Comer 13.19 10
2 Sims, Vanessa Randolph Co. 13.33 8
3 Holiday, Stacey Cherokee 13.49 6
4 Sturkie, Natasha White Plains 13.52 5
5 Stafford, Carol Cleveland 13.57 4
6 Kent, Shanitra Billingsley 13.74 3
7 Martin, Tuana Gaston 14.12 2

Event 202 Girls 200 Meter Dash 2A
===================================================================
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Stafford, Carol Cleveland 26.62q 2
2 Sims, Vanessa Randolph Co. 27.16q 1
3 Little, Ferrari Altamont 27.77q 1
4 Holiday, Stacey Cherokee 27.80q 1
5 Sturkie, Latasha White Plains 28.23q 2
6 Estes, Lauren Falkville 28.32q 2
7 Barber, Katelin Belgreen 28.60q 1
8 Joseph, Marlie Altamont 28.79q 1
9 Petty, Jessica Clements 28.84 2
10 Smith, Alesia Falkville 29.49 2
11 Morton, Ginny Lamar County 29.61 2
12 Mitchell, Jessica Randolph Co. 29.79 2
13 Harper, Asia Randolph Co. 29.88 1
14 Jones, Jasmine Comer 29.90 1

Event 202 Girls 200 Meter Dash 2A
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Stafford, Carol Cleveland 26.89 10
2 Sims, Vanessa Randolph Co. 27.57 8
3 Holiday, Stacey Cherokee 27.83 6
4 Little, Ferrari Altamont 27.92 5
5 Estes, Lauren Falkville 28.25 4
6 Sturkie, Latasha White Plains 28.57 3
7 Joseph, Marlie Altamont 29.00 2
8 Barber, Katelin Belgreen 29.02 1

Event 203 Girls 400 Meter Dash 2A
===================================================================
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 McWilliams, Chelsey Red Bay 1:01.42q 2
2 Parks, Lauren Altamont 1:01.84q 1
3 Ho-Sang, Omari Altamont 1:02.54q 1
4 Barnes, Maggie Altamont 1:02.55q 1
5 Gibbs, Krystal Falkville 1:02.72q 2
6 Lee, Nichole Falkville 1:03.90q 1
7 Petty, Jessica Clements 1:04.66q 2
8 McRaney, Faith Priceville 1:04.90q 1
9 Harper, Asia Randolph Co. 1:05.84 2
10 Mitchell, Jessica Randolph Co. 1:05.94 2
11 Washington, Ashley Lamar County 1:06.54 1
12 Arthur, Jessica White Plains 1:06.72 1
13 Battles, Megan Sand Rock 1:08.00 1
14 Pinkerton, Erika Lamar County 1:09.55 2
15 Puentes, Eliana Priceville 1:09.56 2

Event 203 Girls 400 Meter Dash 2A
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 McWilliams, Chelsey Red Bay 1:01.88 10
2 Ho-Sang, Omari Altamont 1:02.18 8
3 Barnes, Maggie Altamont 1:02.40 6
4 Parks, Lauren Altamont 1:03.07 5
5 Gibbs, Krystal Falkville 1:04.16 4
6 Lee, Nichole Falkville 1:04.97 3
7 Petty, Jessica Clements 1:05.04 2
8 McRaney, Faith Priceville 1:06.62 1

Event 204 Girls 800 Meter Run 2A
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Molen, Elisabeth Altamont 2:21.49 2 10
2 Jarman, Anna Spanish Fort 2:23.37 2 8
3 Ratliff, Lillie Altamont 2:28.53 2 6
4 Little, Sarabeth Mars Hill 2:31.36 2 5
5 McWilliams, Chelsey Red Bay 2:32.24 2 4
6 Davis, Nkele Altamont 2:36.04 2 3
7 Gibbs, Krystal Falkville 2:38.87 2 2
8 Robbins, Emily Falkville 2:41.30 2 1
9 Ferguson, Jalisa Sand Rock 2:47.07 1
10 Morrison, Breanna Sand Rock 2:47.17 1
11 Washington, Ashley Lamar County 2:48.69 1
12 Pinkerton, Erika Lamar County 2:49.60 1
13 Harbison, Jessi Cold Springs 2:50.97 1
14 Sewell, Marybeth Marbury 2:58.77 1
15 White, Lashar Lamar County 2:58.90 1

Event 205 Girls 1600 Meter Run 2A
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Molen, Elisabeth Altamont 5:02.14 10
2 Jarman, Anna Spanish Fort 5:37.58 8
3 Little, Sarabeth Mars Hill 5:41.81 6
4 Holladay, Kathryn Altamont 5:43.30 5
5 Murray, Katherine Altamont 5:45.25 4
6 Kisynsk, Leslie Spanish Fort 5:58.12 3
7 Morrison, Breanna Sand Rock 5:59.87 2
8 Gerstman, Charity Holly Pond 6:02.57 1
9 Carver, Crystal Falkville 6:06.73
10 Darby, Hayley Mars Hill 6:08.08
11 Homesley, Kasey Pleasant Valley 6:13.34
12 Juhasz, Nikolytt White Plains 6:19.44
13 Holt, Diana Falkville 6:22.04
14 Hutcheson, Alis Phil Campbell 6:57.39
15 Grantland, Breanna Priceville 6:58.86

Event 206 Girls 3200 Meter Run 2A
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Molen, Elisabeth Altamont 10:47.76 10
2 Jarman, Anna Spanish Fort 12:16.28 8
3 Morrison, Breanna Sand Rock 12:50.01 6
4 Holladay, Kathryn Altamont 12:54.75 5
5 Murray, Katherine Altamont 13:08.08 4
6 DeVaney, Lydia Belgreen 13:09.82 3
7 Darby, Hayley Mars Hill 13:14.17 2
8 Carver, Crystal Falkville 13:21.58 1
9 Kisynsk, Leslie Spanish Fort 13:28.40
10 Harbison, Jessi Cold Springs 13:30.87
11 Holt, Diana Falkville 13:34.66
12 Clemmensen, Jessica Spanish Fort 13:48.57
13 Juhasz, Nikolytt White Plains 14:14.48
14 Brooks, Megan White Plains 14:48.28

Event 207 Girls 100 Meter Hurdles 2A
===================================================================
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Little, Ferrari Altamont 15.86q 2
2 Sturkie, Natasha White Plains 17.13q 2
3 Lacey, Cece Altamont 17.24q 2
4 Estes, Lauren Falkville 17.70q 1
5 Sella, Kelli Red Bay 18.03q 1
6 Tindol, Rachel Billingsley 18.31q 2
7 Duke, Kathryn Westbrook Christ 19.12q 2
8 McClellan, Sarah Priceville 19.14q 1
9 Deaton, Dena Red Bay 19.25 2
10 Holder, Jessie Cleveland 19.32 2
11 Holcombe, Christena Altamont 19.43 1
12 Stancil, Caitlin Phil Campbell 19.44 1
13 Terrel, Cheystal Randolph Co. 19.66 2
14 Deramus, Keirar Billingsley 19.87 1
15 Hyde, Tiana Phil Campbell 20.25 1
-- Gerstman, Charity Holly Pond DQ 1 Hooking

Event 207 Girls 100 Meter Hurdles 2A
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Little, Ferrari Altamont 16.66 10
2 Sturkie, Natasha White Plains 17.12 8
3 Sella, Kelli Red Bay 17.88 6
4 Tindol, Rachel Billingsley 18.17 5
5 Estes, Lauren Falkville 18.29 4
6 Lacey, Cece Altamont 18.31 3
7 Duke, Kathryn Westbrook Christ 19.19 2
8 McClellan, Sarah Priceville 19.25 1

Event 208 Girls 300 Meter Hurdles 2A
===================================================================
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Sturkie, Latasha White Plains 49.36q 2
2 Estes, Lauren Falkville 50.15q 2
3 Lacey, Cece Altamont 50.81q 1
4 Holcombe, Christena Altamont 51.36q 1
5 Sella, Kelli Red Bay 52.28q 2
6 Sparkman, Alisha Falkville 52.87q 1
7 Peterson, Jennifer Cold Springs 53.37q 2
8 Stancil, Caitlin Phil Campbell 55.54q 1
9 Deaton, Dena Red Bay 55.95 1
9 Arthur, Jessica White Plains 55.95 1
11 Haynes, Tiya Holly Pond 56.24 2
12 Prince, Whitney Priceville 56.26 1
13 Copeland, Lauren Westbrook Christ 56.77 1
14 Prothro, Kiesha Randolph Co. 57.44 2
15 Deramus, Keirar Billingsley 57.47 2

Event 208 Girls 300 Meter Hurdles 2A
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Sturkie, Latasha White Plains 49.31 10
2 Estes, Lauren Falkville 50.49 8
3 Lacey, Cece Altamont 52.20 6
4 Sparkman, Alisha Falkville 52.68 5
5 Sella, Kelli Red Bay 52.69 4
6 Stancil, Caitlin Phil Campbell 53.46 3
7 Peterson, Jennifer Cold Springs 54.37 2
8 Holcombe, Christena Altamont 54.52 1

Event 210 Girls Long Jump 2A
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Stafford, Carol Cleveland 17-01.75 10
2 Kent, Shanitra Billingsley 16-06.25 8
3 Ho-Sang, Omari Altamont 16-04.75 6
4 Weaver, Micca Cherokee 15-05.75 5
5 Tindol, Rachel Billingsley 15-04.00 4
6 Martin, Tuana Gaston 15-02.00 3
7 Brock, Coleigh Lamar County 14-10.75 2
8 Tubbs, Heather Cherokee 14-10.25 1
9 Battles, Megan Sand Rock 14-07.00
10 Mitchell, Jessica Randolph Co. 14-01.00
11 Sewell, Caylor Falkville 14-00.50
12 Brown, Brittany Billingsley 13-09.75
12 Burgess, Ashley Cold Springs 13-09.75
14 Barnett, Aimee Holly Pond 13-09.00
15 McCarley, Paige Falkville 13-04.50

Event 211 Girls High Jump 2A
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 McWilliams, Chelsey Red Bay 5-00.00 10
2 Mitchell, Racheal Cordova 4-10.00 8
3 McCarley, Paige Falkville 4-08.00 6
4 Holladay, Kathryn Altamont J4-08.00 5
5 Tindol, Rachel Billingsley J4-08.00 4
6 Burgess, Ashley Cold Springs J4-08.00 3
7 Sewell, Caylor Falkville 4-06.00 2
8 Ratliff, Lillie Altamont J4-06.00 1
9 Campbell, Tiffany Cold Springs 4-04.00
9 Duncan, Morgan Red Bay 4-04.00
9 Lancaster, Meagan Priceville 4-04.00
-- Battles, Megan Sand Rock NH
-- Shirley, Ashley Priceville NH

Event 212 Girls Triple Jump 2A
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Burgess, Ashley Cold Springs 31-10.00 10
2 Weaver, Micca Cherokee 31-08.00 8
3 McCarley, Paige Falkville 31-01.25 6
4 Lacey, Cece Altamont 30-11.50 5
5 Ratliff, Lillie Altamont 30-10.50 4
6 Barnett, Aimee Holly Pond 29-07.00 3
7 Smith, Alesia Falkville 29-05.50 2
8 Tubbs, Heather Cherokee 29-02.50 1
9 McWilliams, Chelsey Red Bay J29-02.50
10 Campbell, Tiffany Cold Springs 28-01.00
11 Martin, Tuana Gaston 27-11.00
12 Wilkerson, Candice White Plains 27-06.00
13 Davis, Baileigh Cold Springs 25-05.00
14 Davis, Mary Spanish Fort 25-01.00

Event 213 Girls Pole Vault 2A
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Reilly, Mary Alice Altamont 8-00.00 10
2 Sparkman, Alisha Falkville 7-06.00 8
3 Battles, Megan Sand Rock 6-06.00 6
4 Davis, Baileigh Cold Springs 6-00.00 5
5 Campbell, Tiffany Cold Springs J6-00.00 3.5
5 McClellan, Sarah Priceville J6-00.00 3.5 unbreakable tie

Event 214 Girls Shot Put 2A
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Petree, Tasha Red Bay 35-01.00 10
2 Harper, Meagan Priceville 30-08.75 8
3 Cooper, Shelly Phil Campbell 28-09.25 6
4 Strickland, Jessica Belgreen 28-03.00 5
5 Billups, Ebony Lamar County 28-02.00 4
6 Barnett, Katrina Falkville 28-00.50 3 broken by 3rd best
7 Gibbs, Melissa Gaston J28-00.50 2
8 Tindol, Rachel Billingsley 27-11.00 1
9 Wills, Amelia Sand Rock 27-03.75
10 Taylor, Hollie Cordova 26-09.00
11 Scott, Terina Cold Springs 26-07.75
12 Horton, Christy Marbury 26-02.25
13 Holcombe, April Holly Pond 25-08.50
14 Davis, Brook Belgreen 25-06.50
15 Hancock, Natalie Cold Springs 25-03.25
16 Smith, Logan Sand Rock 24-09.50

Event 215 Girls Discus Throw 2A
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Petree, Tasha Red Bay 101-09 10
2 Harper, Meagan Priceville 89-06 8
3 Taylor, Leigh Cherokee 84-07 6
4 Jackson, Raegan Falkville 76-09 5
5 Kyzer, Brandy Lamar County 76-08 4
6 Gibbs, Melissa Gaston 73-09 3
7 Bryant, Haley Pleasant Valley 72-03 2
8 Strickland, Jessica Belgreen 70-10 1
9 Billups, Ebony Lamar County 67-01
10 Brasher, Beth Cold Springs 66-06
11 Wills, Amelia Sand Rock 64-02
12 Horton, Christy Marbury 62-08
13 Strickland, Ashley Belgreen 59-06
14 Scott, Terina Cold Springs 57-06
15 Kent, Shanitra Billingsley 55-05
-- Salters, Tawanna Lamar County DQ Jewelry

Event 216 Girls Javelin Throw 2A
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Cooper, Shelly Phil Campbell 111-11 10
2 Sparkman, Alisha Falkville 109-03 8
3 Taylor, Leigh Cherokee 109-00 6
4 Petree, Tasha Red Bay 98-00 5
5 Holcombe, April Holly Pond 97-06 4
6 Scott, Britney Red Bay 95-08 3
7 Atchley, Mary Priceville 93-00 2
8 Johnston, Jessica Red Bay 90-04 1
9 Kyzer, Brandy Lamar County 87-08
10 Salters, Tawanna Lamar County 80-00
11 Avery, Jordyn White Plains 78-00
12 Campbell, Jennifer Sand Rock 74-09
13 Barnett, Katrina Falkville 68-11
14 Kent, Shanitra Billingsley 58-10
-- Lacy, Tiesha Billingsley FOUL
-- Elliot, Krystal Cherokee FOUL

Event 220 Girls 4x100 Meter Relay 2A
===================================================================
School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Altamont Knights 'A' 51.76q 2
2 Holy Family Tornadoes 'A' 52.22q 1
3 White Plains High School 'A' 52.32q 1
4 Cleveland Panthers 'A' 52.52q 1
5 Falkville Blue Devils 'A' 53.50q 2
6 Cherokee High School 'A' 53.61q 2
7 Randolph County High School 'A' 54.21q 1
8 Red Bay High School 'A' 54.34q 2
9 Lamar County High School 'A' 55.32 2
10 Holly Pond Broncos 'A' 57.13 2
11 Priceville High School 'A' 57.31 2
12 Phil Campbell High School 'C' 57.59 1
13 Belgreen High School 'A' 58.26 1
14 Vincent High School 'A' 58.46 1
15 Gaston High School 'A' 58.57 1

Event 220 Girls 4x100 Meter Relay 2A
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Altamont Knights 'A' 51.93 10
2 Holy Family Tornadoes 'A' 52.21 8
3 White Plains High School 'A' 53.02 6
4 Cleveland Panthers 'A' 53.11 5
5 Red Bay High School 'A' 53.66 4
6 Cherokee High School 'A' 53.97 3
7 Randolph County High School 'A' 54.15 2
8 Falkville Blue Devils 'A' 54.42 1

Event 221 Girls 4x400 Meter Relay 2A
==========================================================================
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Altamont Knights 'A' 4:19.32 2 10
2 Falkville Blue Devils 'A' 4:26.09 2 8
3 Randolph County High School 'A' 4:32.31 2 6
4 Westbrook Christian School 'A' 4:35.98 2 5
5 Priceville High School 'A' 4:36.71 2 4
6 Lamar County High School 'A' 4:41.78 2 3
7 Red Bay High School 'A' 4:43.34 1 2
8 Cleveland Panthers 'A' 4:43.49 2 1
9 Spanish Fort High School 'A' 4:44.11 1
10 Cold Springs Eagles 'A' 4:45.92 2
11 Pleasant Valley High School 'A' 5:05.48 1
12 Belgreen High School 'A' 5:06.60 1
13 White Plains High School 'A' 5:20.96 1
14 Phil Campbell High School 'C' 5:21.63 1
15 Sand Rock 'A' 5:28.32 1

Event 222 Girls 4x800 Meter Relay 2A
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Altamont Knights 'A' 10:12.94 10
2 Spanish Fort High School 'A' 10:51.48 8
3 Falkville Blue Devils 'A' 11:06.65 6
4 Mars Hill 'A' 11:09.41 5
5 Cold Springs Eagles 'A' 11:26.72 4
6 Phil Campbell High School 'C' 11:40.97 3
7 Belgreen High School 'A' 11:45.38 2
8 Red Bay High School 'A' 11:51.59 1 9 Priceville High School 'A'
11:54.05 10 White Plains High School 'A' 11:55.59 11 Cleveland
Panthers 'A'
12:28.13
     
 
  •  

NORTHEAST REGIONAL (Girls)

At Jacksonville State University

Semi-Finals

Finals

To Final 48

 

 

 

 

2/19

Hewitt-Trussville  52

      Mountain Brook  57

 

 9 am

 Mountain Brook  56

 

 

CLASS 6A

Feb. 22, 9 am

Clay-Chalkville 

 2/19

Clay-Chalkville  66

 Clay-Chalkville  75

6A-NE Qualifier

12 noon

Hoover  55

 

 

 

 

 

 

2/19

 Spring Garden 72

 Spring Garden 60

 

  3 pm

 Ragland  42

.

 

CLASS 1A

Feb. 22, 12;20 pm

Spring Garden 

2/19

 Gaston 57

 Gaston  46

1A-NE Qualifier

6 pm

 Jacksonville Christian  41

 

 

 

 

 

 

2/20

 J.O. Johnson  34

 Talladega  59

 

9 am

 Talledega  64           

 

 

CLASS 5A

Feb. 22, 3:40 pm

Talladega 

2/20

 Scottsboro  58

 Scottsboro  41

5A-NE Qualifier

12 noon

 Anniston  46

 

 

 

 

 

 

2/20

 Piedmont  63

 Piedmont  43

 

3 pm

 Ohatchee  48

 

 

CLASS 2A

Feb. 22, 7 pm

Ider

2/20

 Ider  68

 Ider  59

2A-NE Qualifier

6 pm

 Woodland  57

 

 

 

 

 

 

2/21

 Crossville  63

 Crossville  64

 

9 am

 Hokes Bluff  58

 

 

CLASS 3A

Feb. 23 9 am

Crossville

2/21

 Geraldine  50

 Glencoe  53

3A-NE Qualifier

12 noon

 Glencoe  56

 

 

 

 

 

 

2/21

 Boaz  52

 Boaz  45

 

3 pm

 Jacksonville  24

 

 

CLASS 4A

Feb. 23, 12:20 pm

DAR 

2/21

DAR  52

 DAR  58

             4A-NE Qualifier

6 pm

Locust Fork  46